Łątka dzieweczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łątka dzieweczka
Coenagrion puella
(Linnaeus, 1758)
Samiec
Samiec
Samica
Samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkowce
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd ważki
Podrząd ważki równoskrzydłe
Rodzina łątkowate
Rodzaj Coenagrion
Gatunek łątka dzieweczka
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella) – gatunek owada z rzędu ważek, podrzędu ważek równoskrzydłych. Występuje od południowej i środkowej Europy po środkową Azję[1].

Łątka dzieweczka na polowaniu

Osiąga długość ciała do 34 mm. Rozpiętość skrzydeł do 40 mm[2]. Najbardziej pospolita i najczęściej spotykana ważka z podrzędu ważek równoskrzydłych. Występuje nad brzegami wszystkich rodzajów wód, rzek, szybko nagrzewających się małych zbiornikach wodnych, stawów hodowlanych i jezior. Nie rozwija się tylko w szybko płynących górskich strumieniach.

Larwa żyje w wodzie, od kilku do kilkunastu miesięcy, potem wychodzi na brzeg, aby się przeobrazić. Oskórek larwy pęka na grzbiecie i z wylinki wyłania się owad uskrzydlony. Aby wzbić się w pierwszy, dziewiczy lot, ważka potrzebuje kilka godzin, by skrzydła po napompowaniu limfą zyskały niezbędną sztywność. Imagines latają od maja do września.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b Coenagrion puella. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Jacek Wendzonka. Klucz do oznaczania dorosłych ważek (Odonata) Polski. „Odonatrix – Biuletyn Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 1 (Suplement), czerwiec 2005. ISSN 1733-8239.