Przejdź do zawartości

Łaurencij Abecedarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łaurencij Abecedarski (biał. Лаўрэнцій Сямёнавіч Абэцэдарскі lub Абецадарскі (ur. 13 lipca 1916 w Horkach, zm. 6 lipca 1975) – białoruski historyk. Przedstawiciel kierunku wulgarno-socjalistycznego w nauce historycznej Białorusi w okresie sowieckim, zwanej "abecedarszczyną”[1].

Biografia

[edytuj | edytuj kod]

W 1946 ukończył studia na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym im. Włodzimierza Lenina, gdzie pracował później jako wykładowca. W 1950 obronił pracę kandydata nauk na temat „Walka narodów ukraińskiego i białoruskiego o zjednoczenie z Rosją w połowie XVII wieku”. Stał na czele Katedry Historii ZSRR (19501958), a od 1958 Historii Białoruskiej SRR. W 1966 r. obroniła pracę doktorską na temat „Walka narodu białoruskiego o zjednoczenie z Rosją (druga połowa XVI-XVII w.)”.

Zajmował się głównie związkami Białorusi i Rosji na przestrzeni dziejów, podkreślając znaczenie państwa rosyjskiego w rozwoju Białorusi, krytykując jednocześnie okres jej przynależności do Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej.

Jeden z autorów dwutomowej historii BSRR, podręcznika szkolnego do historii BSRR; dwutomowych (1954-1961) i pięciotomowych (1972-1975) „Historia Białoruskiej SRR”, „Historia Mińska” (1957), „Białoruska Encyklopedia Radziecka” (1969-1975. Pod redakcją Abedsedarskiego, ukazały się podręczniki dla szkół „Strony naszej historii: książka do czytania o historii BSRR w szkole podstawowej”.

Poglądy

[edytuj | edytuj kod]

Abecedarski był zwolennikiem jednolitej koncepcji zjednoczenia narodów wschodniosłowiańskich wokół Moskwy i Carstwa Moskiewskiego[1]. Uważał państw moskiewskie za poprzednika ZSRR[1]. Uważał historię Białorusi za część historii Rosji[1]. Wyrażał opinię, że Imperium Rosyjskie ma historyczne prawa do ziem białoruskich. Uważał Wielkie Księstwo Litewskie za wyłącznie państwo litewskich panów feudalnych[2]. Negował postępową rolę prawa magdeburskiego i Statutów Litewskich[1]. Za początek białoruskiej państwowości uznał październikowy zamach stanu, nie wspominając o Białoruskiej Republice Ludowej. Swoich przeciwników nazywał „najemnikami imperialistów amerykańskich i zachodnioniemieckich”[3], „poplecznikami Hitlera”[4], „burżuazyjnymi fałszerzami” oraz „wrogami pokoju i postępu”, a ich dzieła „wynalazkami białoruskiej burżuazji i nacjonalistów”. Według wspomnień Anatolija Hryckiewicza lubił powtarzać, że „historyk musi umieć znaleźć fakty na poparcie swojej koncepcji[5].

Krytyka

[edytuj | edytuj kod]

Krytycy Abecedarskiego zarzucają mu świadomą jednostronność, nieograniczone manipulowanie świadomością historyczną społeczeństwa, zastępowanie wiedzy historycznej ideologią rosyjskiego imperializmu[1]. Swoje wersje najczęściej opierał na źródłach pochodzących z moskiewskich instytucji oficjalnych zainteresowanych właśnie takimi poglądami, nie przeprowadzając analizy źródłowej. Odwoływał się niemal wyłącznie do prac historyków radzieckich i poszczególnych przedstawicieli rosyjskiej historiografii przedrewolucyjnej. Aby potwierdzić własne przemyślenia, posługiwał się cytatami innych naukowców, które jednak pozostawały w sprzeczności z kontekstem dzieł, z których pochodzą. Ignorował wszystkie prace kwestionujące jego wnioski.

Według historyka Alesia Smolanczuka celem Abetsedarskiego w redagowaniu podręczników szkolnych było fałszowanie wiedzy historycznej i wypaczanie świadomości Białorusinów, a swoim antybiałoruskim stanowiskiem zaprzeczał wielu tezom nawet sowieckiej historiografii.

Wybrane publikacje

[edytuj | edytuj kod]
  • Белоруссия и Россия: Очерки русско-белорусских связей второй половины XVI—XVII вв. (1978)
  • Борьба украинского и белорусского народов за воссоединение с Россией в середине XVII века (1954)
  • Белорусы в Москве в XVII в. Из истории русско-белорусских связей (1957)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Грыцкевіч В., Абэцэдарскі Лаўрэнцій Сямёнавіч, ЭГБ., Мн.: 1993 Т. 1. s.24
  2. Смалянчук А. Феномен беларускай савецкай гістарыяграфіі // «Гістарычны Альманах». Том 10, 2004. s. 12
  3. Урбан П., У сьвятле гістарычных фактаў. Мюнхэн, Нью-Ёрк: БІНІМ, 1972
  4. Смалянчук А., Феномен беларускай савецкай гістарыяграфіі // «Гістарычны Альманах». Том 10, 2004. s. 12
  5. Арлоў У., Адзін у трох іпастасях, Літаратура і мастацтва, 16 лістапада 1990 г.