Łeonid Czernowecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łeonid Czernowecki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1951
Charków

Mer Kijowa
Okres

od 2006
do 2012

Poprzednik

Ołeksandr Omelczenko

Następca

Hałyna Hereha (p.o.)

podpis

Łeonid Mychajłowycz Czernowecki, ukr. Леонід Михайлович Черновецький (ur. 25 listopada 1951 w Charkowie) – ukraiński polityk, od 2006 do 2012 mer Kijowa, z wykształcenia prawnik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Charkowskiego Instytutu Prawniczego (1977). Karierę zawodową zaczynał w kijowskiej prokuraturze. Na początku lat 90. założył grupę Praweks, obejmującą m.in. PraweksBank, jeden z największych banków na Ukrainie. Łeonid Czernowiecki znalazł się na liście stu najbogatszych Ukraińców – w 2014 „Forbes” umieścił go na 11. miejscu z szacowaną wartością aktywów na poziomie 675 milionów USD[1].

W 1996, 1998 i 2002 był wybierany na deputowanego Rady Najwyższej, startując jako kandydat niezależny. W 2001 został przewodniczącym kijowskiego związku bankowców. W 2004 stanął na czele niewielkiej Chrześcijańsko-Liberalnej Partii Ukrainy. W tym samym roku przystąpił do parlamentarnej frakcji Bloku Nasza Ukraina.

Łeonid Czernowiecki wystartował w wyborach prezydenckich w 2004, uzyskując w pierwszej turze około 0,5% głosów (9. miejsce z 24 kandydatów). Był uznawany za tzw. kandydata technicznego ze strony Wiktora Juszczenki, którego start miał umożliwić wprowadzenie większej liczby osób do komisji wyborczych. Po pierwszej turze wyborów ChLPU podpisała porozumienie z Siłą Narodu (koalicją partii i bloków popierających Wiktora Juszczenkę).

W wyborach parlamentarnych w 2006 Łeonid Czernowiecki znalazł się na wysokim miejscu listy Bloku Nasza Ukraina. Jednocześnie jego partia formalnie wystartowała w ramach innej listy (Bloku NDP). Sam deputowany jako niezależny wziął nadto udział w wyborach na mera Kijowa. Wynik 32% pozwolił mu objąć to stanowisko i pokonać Witalija Kłyczkę oraz swego głównego politycznego przeciwnika, dotychczasowego mera Ołeksandra Omelczenkę (jednocześnie formalnego kandydata Naszej Ukrainy na ten urząd). Czołówka listy wyborczej do rady miejskiej została obsadzona w znacznej mierze kandydatami z rodziny Łeonida Czernowieckiego oraz osobami związanymi z jego licznymi przedsięwzięciami biznesowymi.

Jak mer od początku wzbudzał kontrowersje, m.in. wynikające ze sponsoringu zielonoświątkowego protestanckiego kościoła Ambasada Boża, założonego przez nigeryjskiego pastora Sundaya Adelaja, do którego należy. Część ukraińskich polityków (m.in. związanych z Julią Tymoszenko) dążyła do jego odwołania.

W przedterminowych wyborach na urząd mera Kijowa w maju 2008 Łeonid Czernowecki skutecznie ubiegał się o wybór, pokonując kandydatów wspieranych przez ugrupowania parlamentarne. Zakończył urzędowanie w 2012.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]