Ścieżka edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przystanek 17 (końcowy) ścieżki – Kamieniec Ząbkowicki, dworzec kolejowy

Ścieżka Edukacyjna po Przedgórzu Sudeckimszlak turystyczny w Polsce, powstały w 2005 na terenie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

Długość i oznakowanie[edytuj | edytuj kod]

Liczy 45,8 km długości i znakowany jest na czarno. W kilku miejscach do szlaku głównego doprowadzone są krótkie szlaki dojściowe, prowadzące do atrakcji zlokalizowanych nieco w bok od szlaku głównego. Przy szlaku postawiono 17 tablic edukacyjnych informujących o walorach mijanych obiektów (przyroda, zabytki, historia).

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Szlak rozpoczyna się na Przełęczy Woliborskiej w Górach Sowich. Następnie przebiega przez największą jednostkę Przedgórza Sudeckiego – Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, by potem przejść przez Wzgórza Bielawskie, Wzgórza Gumińskie, Wzgórza Szklarskie i Wzgórza Dobrzenieckie. Następnie biegnie skrajem Wysoczyzny Ziębickiej i kończy się w Kamieńcu Ząbkowickim (Obniżenie Ząbkowickie).

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Szlak powstał z inicjatywy Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich z Wrocławia przy wsparciu lokalnej organizacji turystycznej Ziemi Ząbkowickiej. Prace znakarskie zrealizowano ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Powiatu Ząbkowickiego.

Przystanki[edytuj | edytuj kod]

Panorama Przedgórza Sudeckiego z Kamieńca Ząbkowickiego
Panorama Przedgórza Sudeckiego z Kamieńca Ząbkowickiego

Tablice (przystanki) na szlaku zlokalizowano w następujących miejscach :

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Organiściak, Tomasz Dudziak, Ścieżka Edukacyjna po Przedgórzu Sudeckim (folder promocyjny), Wyd. Starostwo Powiatowe Ząbkowice/Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Ząbkowickiej/Studenckie Koło Przewodników Sudeckich, 2007