Ślazowiec pensylwański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ślazowiec pensylwański
Ilustracja
Kwiatostan ślazowca pensylwańskiego
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd ślazowce
Rodzina ślazowate
Rodzaj ślazowiec
Gatunek ślazowiec pensylwański
Nazwa systematyczna
Sida hermaphrodita (L.) Rusby
Mem. Torrey Bot. Club 5:223. 1894

Ślazowiec pensylwański (Sida hermaphrodita (L.) Rusby) – gatunek roślin wieloletnich z rodziny ślazowatych. W warunkach naturalnych ślazowiec pensylwański rośnie w Ameryce Północnej. Jest uprawiany m.in. w Polsce jako roślina energetyczna.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina wytwarza zwarte i silnie ukorzenione kępy składające się z kilkunastu do kilkudziesięciu łodyg o średnicy 5-30 mm. W sprzyjających warunkach wysokość rośliny przekracza 4 metry. Liście dłoniasto-klapowate o dużej zmienności kształtu i wielkości.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Uprawiany jest głównie jako roślina energetyczna. Wykorzystuje się go także jako surowiec w przemyśle celulozowo-papierniczym, jako roślinę paszową oraz jako roślinę rekultywacyjną.

Roślina ta ma bardzo wysoki potencjał plonowania, a zielonka ze ślazowca zawiera dużo białka. Przy odpowiednim nawożeniu azotowym (200 kg/ha) z dwóch pokosów uzyskuje powyżej 40 ton zielonej masy z hektara.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Rozmnażanie
Ślazowiec można rozmnażać poprzez nasiona i podział korzeni lub pędów. W przypadku siewu bezpośrednio do gruntu stosuje się nasiona otoczkowane. Duża twardość nasion ślazowca może powodować nikły procent wschodów. Sadzonki uzyskane z odcinków korzeni z pączkami lub fragmentów pędów charakteryzują się szybszym wzrostem, niż te wysiewane bezpośrednio do gruntu i w pierwszych latach dają obfitsze plony. Po około trzech latach tempo wzrostu ulega wyrównaniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-19].