Śmiechów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śmiechów
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Śmiechowie
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Śmiechowie
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat koszaliński
Gmina Będzino
Strefa numeracyjna (+48) 94
Tablice rejestracyjne ZKO
SIMC 0302617
Położenie na mapie gminy Będzino
Mapa lokalizacyjna gminy Będzino
Śmiechów
Śmiechów
Położenie na mapie powiatu koszalińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu koszalińskiego
Śmiechów
Śmiechów
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Śmiechów
Śmiechów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Śmiechów
Śmiechów
Ziemia54°12′47″N 15°53′02″E/54,213056 15,883889

Śmiechów (do 1945 niem. Schulzenhagen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Będzino. Dojeżdża się do niej zjeżdżając z krajowej 11 na odcinku Koszalin-Kołobrzeg w miejscowości Borkowice. Przy południowej zabudowie wsi płynie rzeka Czerwona.

Dawna nazwa niemiecka to Schulzenhagen.

Dawniej Śmiechów stanowił dobro rycerskie rodziny von Damitz. Datowanie kościółka w Śmiechowie oraz nazwa miejscowości z końcówką -hagen, wskazują, że miejscowość powstała w okresie osadnictwa niemieckiego, które miało miejsce na przełomie XIII i XIV wieku.

Na początku 1930 gmina Śmiechów przynależała do okręgu Koszalińskiego (niem.Kreis Köslin), który znajdował się w obrębie prowincji Pomorskiej (niem.Provinz Pommern). Gmina ta miała całkowitą powierzchnię 8,1 km² i obejmowała swą powierzchnią jedyną miejscowość jaką był właśnie Śmiechów. W tamtych czasach znajdowało się tutaj około 40 zamieszkałych domów. W roku 1925 odnotowano, że mieszkało tutaj 339 mieszkańców. Wszyscy byli zarejestrowani jako protestanci wyznający Ewangelikalizm[1].

W latach 1946-54 istniała gmina Śmiechów.

Teren Śmiechowa znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego[2].

Ze względu na niewielką odległość od Morza Bałtyckiego (ok. 3 km) oraz wznoszący się w nim charakterystyczny kościółek, Śmiechów był nanoszony na morskie mapy nawigacyjne i stanowił punkt orientacyjny póki nie wybudowano latarni morkiej w pobliskiej miejscowości Gąski.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W zachodniej części Śmiechowa, na niewielkim wzgórku, ulokowany jest parafialny kościółek pw Matki Bożej Królowej Polski otoczony przykościelnym cmentarzem. Jego początki datuje się na końcówkę XIII wieku, co czyni go na tych terenach jednym z najstarszych, starszym nawet od katedry w Koszalinie, o czym wiele osób nie wie. Wejście na okalający cmentarz prowadzi przez zabytkową bramkę.

Dwór secesyjny w formie willi z początku XX wieku (nr rej 1178 z 29.06.1983).

Ceglany budynek szkoły z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie nie posiada takiego przeznaczenia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane o gminie Śmiechów z roku 1930
  2. Plansza uwarunkowań rozwoju Skala 1:25 000 zmiana Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Będzino (Uchwała Nr XVII/144/2008 Rady Gminy w Będzinie z dnia 18 kwietnia 2008 r., Uchwała Nr XIII/155/2000 Rady Gminy Będzino z dnia 17 lipca 2000 r.)