Święci Piotr i Paweł (obraz El Greca z 1600)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święci Piotr i Paweł
Ilustracja
Autor El Greco
Rok wykonania 1595–1600
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 116 × 91,8 cm
Muzeum Museu Nacional d’Art de Catalunya

Święci Piotr i Paweł – obraz hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco.

Opis i interpretacja[edytuj | edytuj kod]

W 1592 roku El Greco wykonał podwójny portret dwóch Apostołów, którzy wywarli największy wpływ na rozwój Kościoła: Piotra i Pawła pod tym samym tytułem: Święci Piotr i Paweł. Ukazał wówczas dwie skontrastowane indywidualności o skrajnie różnych temperamentach i charakterach. W 1600 roku wykonał podobną wersję ale już bez tak głębokiego i przenikającego profilu osobowości świętych. Bardziej skoncentrował się na chwili ich spotkania, do którego miało dojść w Antiochii, a o czym wspomina Paweł w Liście do Galatów[1].

Piotr odziany jest pomarańczowo-żółtawy płaszcz kontrastujący z czerwono-zielonym okryciem Pawła. Motywem powtarzającym się we wszystkich wersjach są przeplatające się dłonie wskazujących na siebie dwóch Apostołów, widoczne w centralnej części obrazu. Święty Paweł w lewej ręce trzyma inny swój atrybut – miecz – symbol jego męczeństwa. Obaj spoglądają wymownie na widza dając mu do zrozumienia, iż wiara jest jedna a oni są ich filarami.

Obraz został nabyty z kolekcji Luisa Planditura w 1932 roku. Obraz wymieniany jest w monografii Ludwika Goldscheidera i w katalogu muzeum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ludwik Goldscheider: 'El Greco'. London: Phaidon Press, 1932.