Święcowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Święcowie, kasz. Swãcowiepomorski ród możnowładczy odgrywający szczególną rolę polityczną na przełomie XIII i XIV wieku. Po 1307 roku utworzyli dziedziczne dominium na terenie Pomorza Środkowego. Święcowie pieczętowali się herbem Rybogryf.

Nazwa rodu pochodzi od imienia Święcy. Był on możnym z Pomorza Gdańskiego, który za rządów księcia Mściwoja II połączył w swych rękach godność wojewody gdańskiego, słupskiego i pomorskiego. Syn Święcy, Piotr z Nowego zwany Kanclerzem, uzyskał w 1299 roku od Władysława Łokietka urząd kanclerza pomorskiego, a w 1305 roku od Wacława IIstarosty wschodniopomorskiego.

Po ponownym opanowaniu Pomorza Gdańskiego przez Łokietka Święcowie znaleźli się w opozycji do księcia krakowskiego. Usunięty ze stanowiska Piotr oraz jego bracia Jaśko i Wawrzyniec zawarli 17 lipca 1307 roku układ w Lędowie z margrabiami brandenburskimi, obiecując im ułatwić opanowanie Pomorza Gdańskiego w zamian za dziedziczne posiadanie Sławna, Darłowa, Polanowa, Tucholi, Nowego oraz godność wojewodów słupskich. Piotr z Nowego został zimą 1307/1308 uwięziony przez Łokietka, co nie zapobiegło najazdowi brandemburskiemu. Mimo że margrabiom udało się utrzymać tylko zachodnią część Pomorza Gdańskiego (ze Słupskiem), Święcowie osiągnęli dziedziczne panowanie (pod lennym zwierzchnictwem margrabiów, a od 1317 roku książąt zachodniopomorskich) nad ziemią sławieńską, darłowską i polanowską, gdzie władali do 1347 roku. Główna ich linia wygasła wkrótce po 1357 roku.

W dawnej historiografii istniał pogląd, że boczna ich gałąź o przydomku Podkomorzy dała początek rodowi von Puttkamer. Dziś z uwagi na brak jakichkolwiek dokumentów uważa się, że Puttkamerowie nigdy nie byli z nimi spokrewnieni.

Genealogia[1][edytuj]

                     Święca                            Wawrzyniec ze Słupska
                       │                                  │
      ┌────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────┐            ┌─────┼─────┐
      │                │                   │            │      │
      │                │                   │            │      │
   Piotr z Nowego          Jaśko Święca            Wawrzyniec z Darłowa   Kazimierz Święca Swenska
      │            ┌────────┴─────────┐         ┌─────────┴─────────┐
      │            │         │         │          │
   Piotr II z Nowego  Piotr ze Sławna   Wawrzyniec ze Sławna  Jan z Darłowa    Natalia

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

 • Wielka Encyklopedia PWN

Przypisy

 1. Detlev Schwennicke, Europäische Stammtafeln. Neue Folge. Band 19. Zwischen Weser und Oder, Vittorio Klostermann, 2000, table 8, ​ISBN 3-465-03166-0