Święty Hospicjusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Hospicjusz
rekluz
Data i miejsce urodzenia pocz. VI wieku
Egipt
Data i miejsce śmierci ok. 581[1]
Cap Ferrat, Galia
(Saint-Jean-Cap-Ferrat)
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 21 maja
Szczególne miejsca kultu nicejska katedra, diecezja Nicei, Villefranche, La Turbie, San-Sospis

Hospicjusz, pustelnik spod Nicei, również Święty Hospicjusz lub z fr. Święty Sospis (ur. w Egipcie, zm. ok. 581 na płw. Cap Ferrat k. Nicei lub San-Sospis k. Villefranche-sur-Mer)[2] – egipski zakonnik i frankoński pustelnik żyjący w czasach panowania Chilperyka (561–584), święty Kościoła katolickiego.

Hospicjusz wycofał się z życia społecznego i został rekluzem. Schronił się do zrujnowanej wieży na półwyspie Cap Ferrat (położonym pomiędzy Niceą a Monako) lub San-Sospis. Przewidział najazd Longobardów na Franków.

Informacje te przekazał historykowi Franków, św. Grzegorzowi z Tours, biskup Cimiez (obecnie diecezja Nicei) Austradiusz, który przewodniczył pogrzebowi pustelnika.

Niewielka kość z ręki św. Hospicjusza znajduje się w katedrze świętych: Marii i Reparaty w Nicei (fr. Basilique-Cathédrale Sainte-Marie et Sainte-Réparate de Nice). Relikwie znajdują się również w Villefranche, La Turbie i San-Sospis[2].

Wspomnienie liturgiczne obchodzono początkowo 15 października, obecnie 21 maja, co prawdopodobnie związane jest z translacją relikwii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalender – 21.Mai (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2012-06-24].
  2. a b St. Hospitius (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-06-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]