Święty Sebastian (obraz El Greca z 1614)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy obrazu El Greco. Zobacz też: Męczeństwo św. Sebastiana innych artystów.
Święty Sebastian
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Święty Sebastian
Autor El Greco
Rok wykonania 1608–1614
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 115 × 85 cm
Muzeum Prado
Piernas de San Sebastián.jpg

Święty Sebastian (Męczeństwo św. Sebastiana) – obraz hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco.

Męczeństwo Sebastiana zostało opisane w XIII-wiecznym zbiorze żywotów świętych pt. Złota legenda autorstwa Jakuba de Voragine. Sebastian był rzymskim oficerem gwardii cesarskiej. Żył w czasach prześladowań chrześcijan. Gdy dwóch z jego przyjaciół zostało skazanych na śmierć z powodu wiary, Sebastian chciał ich uratować, samemu przyznając się podczas procesu, że jest chrześcijaninem. Został skazany na przeszycie strzałami przez jego własnych żołnierzy. Sebastian nie umarł od otrzymanych ran.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Pierwowzorem dla obrazu była owalna wersja z 1607 roku[1] znajdująca się w Pałacu Królewskim w Bukareszcie. Wizerunek prawdopodobnie powstał na użytek malarza, być może z przeznaczeniem do jego kaplicy grobowej. El Greco skoncentrował się na ukazaniu mistycznej relacji pomiędzy św. Sebastianem a Bogiem. Mimo iż jego ciało było przywiązane do drzewa i przeszyte strzałami, on sam pogrążony jest w modlitwie ze wzrokiem skierowanym ku niebu. Dramatyzm sceny potęgują ciemne chmury widoczne w tle.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci malarza obraz otrzymali jego spadkobiercy, którzy prawdopodobnie przedzielili płótno na pół. Do XX wieku górna część była uznawana za obraz kompletny. W 1959 roku płótno zostało podarowane Muzeum Prado przez wdowę po hrabim Mora, markizę de Casa-Riera. W 1963 roku odkryto w Sewilli obraz przedstawiający jedynie nogi przeszyte strzałami. W ich tle widoczny był fragment panoramy miasta Toledo. Było to wskazówką do identyfikacji autorstwa owego dziwnego obrazu[2]. El Greco bardzo często przedstawiał widok tego miasta na swoich płótnach, w tym na portretach świętych m.in.: Widok Toledo, Święty Marcin z żebrakiem czy Laokoon. Muzeum Prado zakupiło drugi obraz i obecnie eksponuje obie części pod numerami katalogowymi P03002[3] i P07186[4].

Pierwszą wersję męczeńskiej śmierci św. Sebastiana, El Greco namalował po przybyciu do Hiszpanii w 1578 roku. Obraz pod tytułem Święty Sebastian znajduje się w Museo Catedralico w Palencii[a].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Święty Sebastian (1577-1578), 191 × 152 cm, Museo Catedralico, Palencia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. według datowania Gudiola, José Gudiol, The complete painting of El Greco, Wyd. Greenwich House, Nowy Jork 1983 s.236
  2. El Greco: Święty Sebastian. Serwis Wiara.pl. [dostęp 2013-02-05].
  3. On-line gallery (Saint Sebastian) (ang.). Museo Nacional del Prado. [dostęp 2013-02-05].
  4. On-line gallery (Saint Sebastian’s Legs) (ang.). Museo Nacional del Prado. [dostęp 2013-02-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]