Światła przeciwmgłowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żółte światła przeciwmgłowe przednie zainstalowane w samochodzie SEAT.
Światło przeciwmgłowe prawe przednie w Fiacie Siena, w dolnej części zderzaka, pod reflektorem głównym.

Światła przeciwmgłowe[1] (światła przeciwmgielne) – typ oświetlenia samochodowego przeznaczony do oświetlania drogi w czasie niedostatecznej przejrzystości powietrza. Wyróżnia się światła przeciwmgłowe:

 • Przednie (nieobowiązkowe), barwy białej lub żółtej „selektywnej”. Mogą być stosowane ogólnie w dwóch przypadkach:
  • W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami (ze światłami mijania lub bez nich)[2]
  • W czasie dostatecznej widoczności na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami od zmierzchu do świtu[a][b].
 • Tylne (obowiązkowe[c]), barwy czerwonej – mogą być stosowane wyłącznie wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m.

Samochód może mieć dwa (rozmieszczone symetrycznie[d][e]) przednie i jedno lub dwa tylne światła przeciwmgłowe.

Światła przeciwmgłowe przednie umieszcza się zazwyczaj tak nisko nad powierzchnią jezdni, jak tylko dopuszcza to konstrukcja pojazdu (nie niżej jednak niż dopuszczalna przez przepisy homologacyjne – w Polsce i w Europie 25 cm[e][f]). Taka lokalizacja świateł przeciwmgłowych zmniejsza efekt odbijania się promieni świetlnych od mgły w kierunku oczu kierowcy pojazdu, ponadto wykorzystuje częste zjawisko, iż tuż nad ziemią mgła jest rzadsza, niż na wysokości ok. 60 cm, na której zazwyczaj umieszczane są światła główne[g].

Światła przeciwmgłowe tylne umieszczane są niekiedy jako jedna dodatkowa lampa na tylnym zderzaku[h], częściej jednak znajdują się one w zespole lamp tylnych, nie bliżej niż 10 cm od świateł „stop”, nie niżej niż 25 i nie wyżej niż 100 cm nad jezdnią. Zazwyczaj stosowane są do tych świateł żarówki P21W.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Drogi te oznaczone są znakiem ostrzegawczym A3 lub A4 („niebezpieczne zakręty”) wraz ze znajdującą się pod nimi tabliczką z napisem „Droga kręta”.
 2. Wiele nowych samochodów posiada mechanizm statycznego doświetlania zakrętów, który realizowany jest poprzez dołożenie do lamp halogenowych dodatkowej żarówki w specjalnie wyprofilowany dodatkowy odbłyśnik. Zwykłych halogenów nie można używać w celu doświetlania zakrętów, gdyż nie posiadają stosownej homologacji.
 3. Zgodnie z zasadami ruchu drogowego (art. 30 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym), instalacja tych lamp jest obowiązkowa, ale ich używanie nie jest obowiązkowe.
 4. Nie bliżej niż 60 cm od siebie i nie dalej niż 40 cm od maksymalnego obrysu pojazdu.
 5. a b Wymiary te mierzone są do krawędzi lampy: jeśli wymiar ma być „nie większy niż”, to dotyczy on najdalszej krawędzi, a jeśli „nie mniejszy niż”, to dotyczy krawędzi najbliższej.
 6. Maksymalna dopuszczalna wysokość umieszczenia tych świateł wynosi 80 cm; ta wartość istotna jest dla pojazdów o dużych rozmiarach, np. ciężarówek.
 7. Wartość typowa dla samochodów osobowych; w ciężarówkach i samochodach terenowych wysokość ta bywa nieco większa.
 8. Jeśli jest to lampa pojedyncza, powinna być umieszczona z lewej strony lub pośrodku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Przeciwmgielny. Słownik języka polskiego PWN. [dostęp 2015-08-22]. (pol.).
 2. Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza | Kodeks drogowy 2017, kodeks-drogowy.org [dostęp 2017-08-12].