SEAT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SEAT
SEAT
Forma prawna Własność VW AG
Założyciel(e) Narodowy Instytut Przemysłu
Data założenia 9 maja 1950
Państwo  Hiszpania
Siedziba Autovía A-2, Km. 585
Martorell 08760
Katalonia
Prezes Jürgen Stackmann
Ważni pracownicy Luc Donckerwolke, James Muir
Branża motoryzacja
Produkty samochody osobowe
Zatrudnienie 11 010 (2008)
Strona internetowa

SEAT, Sociedad Española de Automóviles de Turismo (pol. Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych) – hiszpańskie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe, obecnie należące do grupy Volkswagena.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo SEAT powstało 9 maja 1950 roku. Założycielami spółki byli: Narodowy Instytut Przemysłu (51%), korporacja sześciu banków (42%) oraz FIAT (7%). To właśnie FIAT udzielił licencji na swój pierwszy opracowany po II wojnie światowej model noszący oznaczenie 1400. Jego produkcja pod nazwą SEAT 1400 ruszyła w 1953 roku w fabryce w Barcelonie. W 1957 roku uruchomiono produkcję drugiego modelu licencyjnego – 600. Przez lata SEAT rozwijał się, przechodził liczne modyfikacje, wprowadzał nowe modele, unowocześniał zakłady produkcyjne, zwiększając liczbę montowanych samochodów i obroty firmy. W 1980 roku FIAT sprzedał swoje udziały Narodowemu Instytutowi Przemysłu. Pozwoliło to SEAT-owi stać się pierwszym, całkowicie hiszpańskim producentem samochodów.

W roku 1986 koncern Volkswagena zakupił 51% udziałów w spółce, przejmując nad nią kontrolę. Udziały te zostały powiększone w krótkim czasie do 79%, by w latach 90. wzrosnąć do 99,99%. Początek lat 90. był okresem burzliwego rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, który stanął wówczas na 3. miejscu pod względem wielkości w Europie.

W 1990 roku nazwa Sociedad Española de Automóviles de Turismo została zmieniona na SEAT. Po 12 latach zakończono produkcję modelu Marbella. Łącznie wyprodukowano go w liczbie 600 000 sztuk. Finał produkcji Marabelli to równocześnie koniec produkcji w fabryce w Zona Franca, która była dotychczas głównym miejscem wytwarzania pojazdów marki SEAT.

W 2002 roku SEAT dołączył do Audi i Lamborghini w Grupie Marek Audi w ramach nowo zorganizowanej Grupy Volkswagen. W 2006 roku przedsiębiorstwo otworzyło swoją główną siedzibę w Martorell w pobliżu Barcelony, a jego nowym prezesem został Erich Schmitt. Rok później uruchomiono sieć placówek SEAT Service, które odpowiadają za globalnie standaryzowaną obsługę techniczną oraz naprawy samochodów.  Równolegle działalność rozpoczęło Centrum Rozwoju Prototypów (PCD) – wyspecjalizowany dział, który zajmuje się wirtualnymi i fizycznymi etapami rozwoju prototypów samochodów. W Martorell swoją działalność zainaugurowało także Centrum Projektowe SEAT-a (SDC) – jedna z najnowocześniejszych i funkcjonalnych placówek na świecie, która ma kluczowe znaczenie dla ambitnych projektów przyszłych modeli SEAT-a. We wrześniu 2009 roku James Muir zostaje mianowany Prezesem Zarządu spółki.

Od 1 października 2012 roku Volkswagen Group Polska jest oficjalnym importerem marki SEAT w Polsce. Spółka prowadzi dystrybucję nowych samochodów, części zamiennych i akcesoriów we współpracy z sieciami dealerskimi i serwisami na terenie kraju. W 2013 roku Iberia Motor Company (IMC) zakończyła 20-letnią współpracę z hiszpańskim producentem pozostającym w grupie Volkswagena na rynku polskim. W maja 2013 roku stanowisko prezesa przedsiębiorstwa SEAT objął Jürgen Stackmann, natomiast dyrektorem marki SEAT w Volkswagen Group Polska jest Tomasz Życki.

Modele SEAT-a[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]

Modele wycofane z produkcji[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]