Źródła Romanowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Źródło koło Żelazna, w dolinie Piotrówki

Źródła Romanowskie – duży zespół wywierzysk w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika[1].

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Źródła o stałej temperaturze 10°C[2], położone w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodniej części mezoregionu Masyw Śnieżnika, w północno-zachodniej części Krowiarek, około 1,5 km na południowy zachód od miejscowości Żelazno[1].

Jest to duży zespół wywierzysk położony w obniżeniu między szczytami Słupiec (531 m n.p.m.) i Wapniarka (518 m n.p.m.), w dolinie potoku Piotrówka w pobliżu miejscowości Romanowo[1]. Kilka wypływów występuje jako osobne źródła rozmieszczone na przestrzeni kilkudziesięciu metrów; jedno z nich znajduje się w korycie Piotrówki[1]. Dotąd nie ustalono jednoznacznie kwestii pochodzenia wód w wywierzyskach. W źródłach występują endemiczne odmiany wrotków i rzadki, chroniony ślimak źródlarka karpacka (Bythinella austriaca)[2]. Od 1982 źródła Romanowskie objęte są ochroną.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Poniżej Źródeł Romanowskich przechodzi szlak turystyczny żółty szlak turystyczny z Żelazna na Przełęcz Puchaczówkę[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 288. ISBN 83-7005-341-6.
  2. a b tablica informacyjna w Żelaźnie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]