Żona idealna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żona idealna
The Good Wife
Gatunek serialu dramat sądowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Główne role Julianna Margulies
Josh Charles
Matt Czuchry
Christine Baranski
Archie Panjabi
Liczba odcinków 156
Liczba serii 7
Produkcja
Reżyseria Charles McDougall,
Félix Alcalá,
Rosemary Rodriguez,
Michael Zinberg i inni
Scenariusz Michelle King
Robert King
Corinne Brinkerhoff
Todd Ellis Kessler
Ted Humphrey i inni
Muzyka Danny Lux
David Buckley
Zdjęcia Fred Murphy
Czas trwania odcinka 43 minuty
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Stany Zjednoczone
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone CBS
Polska Hallmark Channel

Polska Universal Channel

Pierwsza emisja Stany Zjednoczone od 22 września 2009 do 8 maja 2016
Polska od 20 stycznia 2010 do 30 maja 2016
Status serial zakończony
Chronologia
Kontynuacja The Good Fight

Żona idealna (ang. The Good Wife) – amerykański serial telewizyjny, emitowany przez stację CBS od 22 września 2009 do 8 maja 2016[1]. Został wyprodukowany przez CBS Television Studios. W Polsce Żona idealna emitowana była od 20 stycznia 2010 do 30 maja 2016, najpierw na kanale Hallmark Channel, a później na Universal Channel.

Serial otrzymał bardzo pozytywne recenzje i wiele nagród, w tym Nagrodę Emmy za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską dla Julianny Margulies (2011, 2014), za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Archie Panjabi (2010) oraz za najlepszą gościnną rolę żeńską dla Marthy Plimpton (2012) i Carrie Preston (2013). Ponadto za swoją rolę Margulies zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w serialu dramatycznym (2009). Serial łącznie otrzymał 28 nagród i 185 nominacji do różnych wyróżnień.

Opis fabuły[edytuj]

Alicia Florrick po trzynastu latach przerwy na wychowanie dzieci wraca do pracy, by utrzymać siebie i rodzinę po tym, jak jej mąż Peter, prokurator generalny hrabstwa Cook, trafił do więzienia za przestępstwo korupcyjne i skandal na tle seksualnym. Dzięki koneksjom Alicia zostaje zatrudniona w kancelarii adwokackiej Stern, Lockhart & Gardner w Chicago. Współwłaścicielem firmy jest Will Gardner, dawna miłość Alicii z czasów studiów w Georgetown i jednocześnie jej mentor w kancelarii. Alicia otrzymuje stanowisko młodszego współpracownika, podobnie jak Cary Agos, młody i ambitny absolwent Harvardu. Jak się okazuje, obydwoje zostali zatrudnieni jedynie na pół roku i po tym czasie posadę obejmie tylko jedno z nich.

Z kolei w życiu rodzinnym Alicia zmaga się z trudną i niezręczną sytuacją, jaką spowodował jej mąż. Rodzina Florricków zmuszona jest z powodów finansowych przenieść się z komfortowego i dużego domu na prestiżowym przedmieściu Highland Park do wieżowca w centrum Chicago. Napiętą sytuację podtrzymuje matka Petera, Jackie Florrick, która pomaga Alicii w wychowaniu dzieci, ale też wtrąca się do ich życia i ignoruje zalecenia swojej synowej.

Peter Florrick rozpoczyna odwołanie od swojego wyroku. Zostaje zwolniony z więzienia pod elektronicznym nadzorem dzięki postawie Alicii, która zeznaje w sądzie, że przyjmie go pod swoim dachem jako ukochanego męża. Wkrótce Peter decyduje się ponownie kandydować na stanowisko prokuratora. Aby móc to osiągnąć, jego życie rodzinne musi być bez skazy. Jednak sprawy komplikują się, gdy Alicia decyduje się na separację z Peterem i nawiązuje romans z Willem.

Obsada[edytuj]

Od lewej: Robert & Michelle King (twórcy serialu), Julianna Margulies, Christine Baranski, Mary Beth Peil, Matt Czuchry i David W. Zucker

Spis odcinków[edytuj]

Przypisy

  1. The Good Wife Will End After This Season, TVGuide.com [dostęp 2016-02-08].
  2. tłumaczenie nazwy odcinka zgodne z Hallmark Channel
  3. Data pierwszej emisji odcinka - na podstawie zap2it [dostęp: 2011-01-19]
  4. tłumaczenie nazwy odcinka zgodne z 13th Street Universal
  5. Na podstawie zap2it.com [dostęp: 2011-10-06]
  6. Data pierwszej emisji odcinka - na podstawie zap2it [dostęp: 2012-09-15]
  7. Data pierwszej emisji odcinka - na podstawie zap2it [dostęp: 2013-10-06]
  8. Data pierwszej emisji odcinka - na podstawie [1]
  9. tłumaczenie nazwy odcinka zgodne z Hallmark Channel
  10. CBS 2015/16 Fall Season Premieres - Press Releases - Various Shows (ang.). W: spoilertv.com [on-line]. [dostęp 25 sierpnia 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj]