Przejdź do zawartości

Życie ukryte w słowach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Życie ukryte w słowach
La vida secreta de las palabras
Gatunek

dramat

Data premiery

1 września 2005
25 sierpnia 2006 (Polska)

Kraj produkcji

Hiszpania
Irlandia

Język

angielski
duński

Czas trwania

122 minuty

Reżyseria

Isabel Coixet

Scenariusz

Isabel Coixet

Główne role

Sarah Polley
Tim Robbins

Zdjęcia

Jean-Claude Larrieu

Scenografia

Pierre-François Limbosch

Kostiumy

Tatiana Hernández

Montaż

Irene Blecua

Produkcja

Esther García

Dystrybucja

Monolith Plus
20th Century Fox
Diaphana Films

Budżet

5,000,000 USD (przewidywany)

Życie ukryte w słowach (hiszp. La vida secreta de las palabras, ang. The Secret Life of Words) – hiszpańsko-irlandzki film fabularny z 2005 roku w reżyserii Isabel Coixet. Główne role w filmie zagrali Sarah Polley, ulubiona aktorka Coixet, oraz Tim Robbins. Film dedykowany był duńskiej lekarce Inge Genefke i jej centrum rehabilitacji ofiar tortur.

Zdjęcia do filmu kręcono w Belfaście i Madrycie[1]. Obraz otrzymał kilka hiszpańskich nagród filmowych Goya, m.in. dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia historię Hanny, małomównej, niedosłyszącej pracownicy fabryki, którą dyrektor wysyła na miesięczny urlop. W czasie wakacji Hanna znajduje zatrudnienie jako prywatna pielęgniarka dla Josefa, poparzonego pracownika platformy wiertniczej, który uległ wypadkowi i stracił tymczasowo wzrok.

Początkowo Hanna nie chce rozmawiać z Josefem, ale z każdym dniem zawiązuje się między nimi nić porozumienia. Josef opowiada jej kilka wydarzeń ze swojego życia. W końcu Hanna postanawia także wyjawić mu swoją największą tajemnicę – tragedię, jaką przeżyła podczas wojny w Bośni na początku lat 90. Pokazuje mu blizny, jakie pozostały na jej ciele.

Josef zostaje przewieziony na ląd do szpitala, a Hanna wraca do siebie. Po opuszczeniu szpitala Josef próbuje odnaleźć Hannę. Szukając jej, trafia do Danii, do centrum pomocy dla ofiar wojny, gdzie dowiaduje się więcej o losie Hanny i innych kobiet, które ucierpiały w czasie wojny. Josef odnajduje w końcu Hannę i próbuje ją przekonać, żeby byli razem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Secret Life of Words. AFC. [dostęp 2023-03-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]