Przejdź do zawartości

Belle époque (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Belle époque
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

1992

Data premiery

4 grudnia 1992

Kraj produkcji

Hiszpania
Francja
Portugalia

Język

hiszpański

Czas trwania

109 min

Reżyseria

Fernando Trueba

Scenariusz

Rafael Azcona
José Luis García Sánchez
Fernando Trueba

Główne role

Penélope Cruz
Miriam Díaz Aroca
Gabino Diego

Muzyka

Antoine Duhamel
Guillermo Fernández Shaw
Federico Romero

Zdjęcia

José Luis Alcaine

Montaż

Carmen Frías

Produkcja

Fernando Trueba

Dystrybucja

Sony Pictures Classics

Nagrody
*Oscar w 1993 za Najlepszy film nieanglojęzyczny
*Goya – Najlepszy film

Belle époque – hiszpańsko-portugalsko-francuski komediodramat z 1992 roku w reżyserii Fernando Trueby. Zdjęcia kręcono w kilku wioskach Portugalii.

Tytuł filmu pochodzi od okresu z historii Europy, zwanego La Belle Époque. Zastosowany jednak został w odniesieniu do Hiszpanii sprzed wojny domowej. Istnieje polskie wydanie DVD z 2005 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W 1931 roku Hiszpania jest podzielona politycznie między republikanów i tradycjonalistów, powstanie zaraz Druga Republika Hiszpańska. Młody żołnierz Fernando dezerteruje i zaprzyjaźnia się z Manolem (Fernando Fernán Gómez), starszym mężczyzną, który ma wielki dom na wsi. Fernando poznaje jego cztery piękne córki, o różnych charakterach, i jest oczarowany. Spotyka się kolejno z trzema starszymi, w każdej się zakochuje, z każdą uprawia seks, z każdą chce się ożenić, ale zawsze jest jakiś problem: Clara (Miriam Díaz-Aroca) to od niedawna wdowa i szuka tylko chwilowej pociechy, Violeta (Ariadna Gil) jest lesbijką i Fernando pociąga ją tylko w kobiecym przebraniu na balu kostiumowym, Rocío (Maribel Verdú) zamierza wyjść za rojalistę z zamożnej rodziny. Manolowi jest przykro z powodu tych niepowodzeń i nakazuje gościowi cierpliwość. Najmłodsza córka Luz (Penélope Cruz) jest niedoświadczonym podlotkiem. Zazdrości siostrom, gdy Fernando się nimi interesuje, ale w końcu to ją postanawia poślubić.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]