Żydówka sprzedająca owoce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żydówka sprzedająca owoce
Ilustracja
Autor

Aleksander Gierymski

Data powstania

1880

Medium

olej na płótnie

Żydówka sprzedająca owoceniedokończony obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego.

Dzieło powstało w 1880 podczas pobytu artysty w Warszawie. W tym czasie Gierymski związał się z literatami i krytykami publikującymi na łamach pozytywistycznego czasopismaWędrowiec”. W wyniku współpracy ze Stanisławem Witkiewiczem i Antonim Sygietyńskim powstał wówczas cykl dzieł przedstawiających życie żydowskich mieszkańców Powiśla i innych ubogich warszawskich dzielnic. Inne dzieła cyklu poza Żydówką sprzedającą owoce to: Żydówka z pomarańczami, Żydówka z cytrynami, Brama na Starym Mieście w Warszawie oraz kilka wersji Święta trąbek[1]. Szkic zaginął w czasie II wojny światowej podczas niemieckiej okupacji Polski[2].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiana na innych obrazach malarza żydowska handlarka cytrusów (Żydówka z pomarańczami, Żydówka z cytrynami) na tym szkicu ukazana została w całej postaci. Kosze z owocami leżą na ziemi. Kobieta zdaje się robić na drutach. W tle artysta namalował drzwi do jakiejś szopy czy składu. Malarz podpisał się w prawym górnym rogu swego niedokończonego dzieła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksander Gierymski w malarstwo.awardspace.info. [dostęp 2009-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-15)]. (pol.).
  2. Aleksander Gierymski. www.pinakoteka.zascianek.pl. [dostęp 2010-09-16].