Żydówka sprzedająca owoce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żydówka sprzedająca owoce
Ilustracja
Autor

Aleksander Gierymski

Data powstania

1880

Medium

olej na płótnie

Żydówka sprzedająca owoceniedokończony obraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego.

Dzieło powstało w 1880 podczas pobytu artysty w Warszawie. W tym czasie Gierymski związał się z literatami i krytykami publikującymi na łamach pozytywistycznego czasopismaWędrowiec”. W wyniku współpracy ze Stanisławem Witkiewiczem i Antonim Sygietyńskim powstał wówczas cykl dzieł przedstawiających życie żydowskich mieszkańców Powiśla i innych ubogich warszawskich dzielnic. Inne dzieła cyklu poza Żydówką sprzedającą owoce to: Żydówka z pomarańczami, Żydówka z cytrynami, Brama na Starym Mieście w Warszawie oraz kilka wersji Święta trąbek[1]. Szkic zaginął w czasie II wojny światowej podczas niemieckiej okupacji Polski[2].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiana na innych obrazach malarza żydowska handlarka cytrusów (Żydówka z pomarańczami, Żydówka z cytrynami) na tym szkicu ukazana została w całej postaci. Kosze z owocami leżą na ziemi. Kobieta zdaje się robić na drutach. W tle artysta namalował drzwi do jakiejś szopy czy składu. Malarz podpisał się w prawym górnym rogu swego niedokończonego dzieła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksander Gierymski w malarstwo.awardspace.info. [dostęp 2009-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-15)]. (pol.).
  2. Aleksander Gierymski. www.pinakoteka.zascianek.pl. [dostęp 2010-09-16].