Przejdź do zawartości

2. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rękopis Karty praw Stanów Zjednoczonych

2. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych – uchwalona w ramach Karty praw Stanów Zjednoczonych (pierwsze dziesięć poprawek do Konstytucji Stanów Zjednoczonych), weszła w życie 15 grudnia 1791 roku po ratyfikacji tej Karty przez stan Wirginia (jako jedenasty z kolei)[1].

Na mocy tej poprawki uznaje się, że obywatelom amerykańskim przysługuje prawo do posiadania i noszenia broni[2].

Wersja uchwalona przez Kongres[edytuj | edytuj kod]

Oryginał:

Treść: A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed.

Jedno z możliwych tłumaczeń[a]: Dobrze zorganizowana milicja, będąca niezbędną dla bezpieczeństwa wolnego państwa[b], prawo ludzi do posiadania i noszenia broni, nie ulegnie naruszeniu.

Wersja ratyfikowana przez stany[edytuj | edytuj kod]

Poszczególne stany ratyfikowały tę poprawkę w nieco zmienionej postaci, uwierzytelnionej później przez Thomasa Jeffersona (będącego wówczas sekretarzem stanu).

Treść[c]: A well regulated militia being necessary to the security of a free state, the right of the people to keep and bear arms shall not be infringed.

Tłumaczenie: Ponieważ dobrze zorganizowana milicja jest niezbędna dla bezpieczeństwa wolnego państwa, prawo ludzi do posiadania i noszenia broni nie ulegnie naruszeniu.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tłumaczenie jest w miarę dosłowne i umyślnie niejednoznaczne, aby oddać niejasność oryginału. Od długiego czasu amerykańscy prawnicy i konstytucjonaliści spierają się, czy poprawka daje prawo każdemu obywatelowi do noszenia broni na własny użytek, czy jedynie w ramach zorganizowanej formacji stanowej[3].
  2. Obecnie wyraz state (w użytym tu znaczeniu) w kontekście amerykańskim tłumaczy się jako „stan”.
  3. Konstrukcja tego zdania jest poprawna gramatycznie, w przeciwieństwie do wersji zatwierdzonej przez Kongres.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The New United States of America Adopted the Bill of Rights. Biblioteka Kongresu. [dostęp 2015-11-07]. (ang.).
  2. Andrzej Pułło: Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2002.
  3. O Ameryce: Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki z objaśnieniami. photos.state.gov. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-28)]. s. 70. Departament Stanu USA, Biuro Programów Informacji Międzynarodowej [dostęp 2017-05-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]