A.R. Gurney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A.R. Gurney
Albert Ramsdell Gurney Jr
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1930
Buffalo

Data i miejsce śmierci

13 czerwca 2017
Nowy Jork

A.R. Gurney, właśc. Albert Ramsdell Gurney Jr (ur. 1 listopada 1930 w Buffalo, zm. 13 czerwca 2017 w Nowym Jorku[1]) – amerykański dramaturg i powieściopisarz.

Był absolwentem St Paul’s School w Concord w stanie New Hampshire. Uczęszczał do Williams College (w Williamstown) i Yale School of Drama (Uniwersytet Yale), po czym zaczął wykładać nauki humanistyczne w Massachusetts Institute of Technology.

Do jego wczesnych utworów należą dramaty Sceny z amerykańskiego życia (Scenes from American Life), Dzieci (Children), Średniowiecze (The Middle Ages). Sukces sztuką Jadalnia (The Dining Room) z udziałem Johna Shei i Williama H. Macy’ego.

Gurney jest autorem wielu dramatów, większość z nich dotyczączą White Anglo-Saxon Protestants. Jest także autorem musicalu Miłość w Buffalo (Love in Buffalo), który był pierwszym musicalem wyprodukowanym na Uniwersytecie Yale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Berkvist: A.R. Gurney, Playwright Who Explored Upper-Crust Anxieties, Dies at 86 (ang.). nytimes.com, 2017-06-14. [dostęp 2017-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-15)].