ADS 95 Ranger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ADS 95 RANGER
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Izrael
 Szwajcaria
Producent RUAG Aerospace
Oerlikon Contraves AG
Israel Aerospace Industries
Typ UAV
Załoga 0
Historia
Data oblotu 1988
Dane techniczne
Napęd 1 x dwusuwowy silnik tłokowy Hirth F 31
Moc 40 KM
Wymiary
Rozpiętość 5,71 m
Długość 4,61 m
Wysokość 1,13 m
Powierzchnia nośna 3,41 m²
Masa
Użyteczna 45 kg
Startowa 285 kg
Osiągi
Prędkość maks. 240 km/h
Prędkość przelotowa 180 km/h
Prędkość wznoszenia 6 m/min
Pułap 4500 m
Zasięg 180 km
Długotrwałość lotu 6 h
Dane operacyjne
Użytkownicy
Szwajcaria, Finlandia

ADS 95 RANGER – taktyczny, bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez izraelską firmę IAI Malat UAV Division będącą oddziałem firmy Israel Aerospace Industries oraz szwajcarską Oerlikon Contraves AG i RUAG Aerospace (Swiss Aircraft and System Enterprises).

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Ranger powstał na zamówienie sił zbrojnych Szwajcarii na taktyczny, rozpoznawczy aparat bezzałogowy, dostosowany do operowania w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych tego kraju. Opracowania aparatu podjęła się mająca doświadczenie w tego typu konstrukcjach firma Israel Aerospace Industries przy współudziale szwajcarskich kooperantów. Przy projektowaniu Rangera wykorzystano doświadczenia zebrane przy opracowywaniu innego bezzałogowego aparatu IAI Scout. Oblot aparatu miał miejsce w 1988 roku. ADS 95 został przyjęty na uzbrojenie Szwajcarii w 1995 roku pod oznaczeniem ADS 90 (Aufklarungs Drohnen System).

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Ranger jest dolnopłatem z silnikiem umieszczonym w tyle kadłuba. Silnik napędza dwułopatowe śmigło pchające o stałym skoku. Aparat startuje z hydraulicznej katapulty. ADS 95 zaopatrzony jest w płozy wykorzystywane podczas lądowania na śniegu, trawie czy lodzie. W przypadku braku miejsca do lądowania z wykorzystaniem podwozia, aparat ląduje na spadochronie. Na swoim pokładzie Ranger przenosi głowicę obserwacyjną firmy IAI Tamam z kamerą telewizyjną do obserwacji dziennej oraz kamerą termowizyjną do obserwacji nocnej. ADS 95 może również przenosić dalmierz laserowy. Aparat sterowany jest z naziemnego stanowiska kontroli lotu.

Służba[edytuj | edytuj kod]

Poza siłami zbrojnymi Szwajcarii Ranger używany jest również przez armię fińską gdzie wykorzystywany jest do współpracy z jednostkami artylerii. Dzięki dopuszczeniu Rangera do użytkowania w cywilnej przestrzeni powietrznej wykorzystywany jest on również przez szwajcarską policję i służby graniczne.W Szwajcarskich Siłach Powietrznych zostaną zastąpione przez aparaty Elbit Hermes 900[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]