ADS 95 Ranger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ADS 95 RANGER
ADS 95 RANGER
Dane podstawowe
Państwo  Izrael
 Szwajcaria
Producent RUAG Aerospace
Oerlikon Contraves AG
Israel Aerospace Industries
Typ UAV
Załoga 0
Historia
Data oblotu 1988
Dane techniczne
Napęd 1 x dwusuwowy silnik tłokowy Hirth F 31
Moc 40 KM
Wymiary
Rozpiętość 5,71 m
Długość 4,61 m
Wysokość 1,13 m
Powierzchnia nośna 3,41 m²
Masa
Użyteczna 45 kg
Startowa 285 kg
Osiągi
Prędkość maks. 240 km/h
Prędkość przelotowa 180 km/h
Prędkość wznoszenia 6 m/min
Pułap 4500 m
Zasięg 180 km
Długotrwałość lotu 6 h
Dane operacyjne
Użytkownicy
Szwajcaria, Finlandia

ADS 95 RANGER – taktyczny, bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez izraelską firmę IAI Malat UAV Division będącą oddziałem firmy Israel Aerospace Industries oraz szwajcarską Oerlikon Contraves AG i RUAG Aerospace (Swiss Aircraft and System Enterprises).

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Ranger powstał na zamówienie sił zbrojnych Szwajcarii na taktyczny, rozpoznawczy aparat bezzałogowy, dostosowany do operowania w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych tego kraju. Opracowania aparatu podjęła się mająca doświadczenie w tego typu konstrukcjach firma Israel Aerospace Industries przy współudziale szwajcarskich kooperantów. Przy projektowaniu Rangera wykorzystano doświadczenia zebrane przy opracowywaniu innego bezzałogowego aparatu IAI Scout. Oblot aparatu miał miejsce w 1988 roku. ADS 95 został przyjęty na uzbrojenie Szwajcarii w 1995 roku pod oznaczeniem ADS 90 (Aufklarungs Drohnen System).

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Ranger jest dolnopłatem z silnikiem umieszczonym w tyle kadłuba. Silnik napędza dwułopatowe śmigło pchające o stałym skoku. Aparat startuje z hydraulicznej katapulty. ADS 95 zaopatrzony jest w płozy wykorzystywane podczas lądowania na śniegu, trawie czy lodzie. W przypadku braku miejsca do lądowania z wykorzystaniem podwozia, aparat ląduje na spadochronie. Na swoim pokładzie Ranger przenosi głowicę obserwacyjną firmy IAI Tamam z kamerą telewizyjną do obserwacji dziennej oraz kamerą termowizyjną do obserwacji nocnej. ADS 95 może również przenosić dalmierz laserowy. Aparat sterowany jest z naziemnego stanowiska kontroli lotu.

Służba[edytuj | edytuj kod]

Poza siłami zbrojnymi Szwajcarii Ranger używany jest również przez armię fińską gdzie wykorzystywany jest do współpracy z jednostkami artylerii. Dzięki dopuszczeniu Rangera do użytkowania w cywilnej przestrzeni powietrznej wykorzystywany jest on również przez szwajcarską policję i służby graniczne.W Szwajcarskich Siłach Powietrznych zostaną zastąpione przez aparaty Elbit Hermes 900[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]