AIESEC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AIESEC (fr. dawna nazwa: Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) – pozarządowa organizacja not-for-profit[1], jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich. Założona została w 1948 r., a w Polsce działa od 1971 r.

Prowadzona jest przez studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami otaczającego świata, przywództwem oraz zarządzaniem.

Umożliwia ona swoim członkom odkrywanie własnego potencjału i rozwój wokół interesujących ich zagadnień. Każdy dołączający do organizacji student bierze udział w Programie Rozwoju, w ramach którego ma możliwość stopniowego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Członkowie AIESEC organizują oraz wyjeżdżają na wolontariat oraz praktyki zagraniczne i zdobywają doświadczenie w ponad 120 krajach świata.

Cele i wartości zawarte w programie organizacji[edytuj | edytuj kod]

 • Aktywacja liderów – przewodzenie przez przykład i kreowanie liderów poprzez działania i rezultaty. Branie pełnej odpowiedzialności za swoją rolę w rozwoju potencjału ludzkiego.
 • Spójność – działanie i wypełnianie zobowiązań w sposób, który jest zgodny z wartościami.
 • Korzystanie z różnorodności – rozwój dzięki różnym stylom życia oraz poglądom obecnym w wielokulturowym otoczeniu AIESEC. Zachęcanie do współdziałania każdego człowieka.
 • Czerpanie radości ze współpracy – tworzenie dynamicznego otoczenia poprzez aktywny w nim udział.
 • Dążenie do doskonałości – dążenie do osiągnięcia możliwie najlepszych rezultatów. Dążenie do ciągłego rozwoju dzięki kreatywności i innowacyjności.
 • Działanie z myślą o przyszłości – uwzględnianie potrzeb przyszłych pokoleń.

Projekty AIESEC[edytuj | edytuj kod]

Większość projektów organizowanych w AIESEC to tak zwane PBoXy (Project Based on eXchange – projekty oparte na wymianie studenckiej).

Wolontariat (Global Volunteer)[edytuj | edytuj kod]

Global Volunteer to międzynarodowe projekty wolontariackie, które kierowane są do młodych osób zainteresowanych praktycznym doświadczeniem w projektach odpowiadających na problemy ekonomiczne, ekologiczne i społecznokulturowe we współczesnym świecie. Wolontariat trwa zazwyczaj 6 tygodni, mogą w nim brać udział osoby w wieku od 18 lat bez potrzeby posiadania statusu studenta. W większości krajów wolontariusze mają pokryte koszty zakwaterowania, a czasami również wyżywienia. Wolontariat organizowany jest o różnej tematyce, m.in.: projekty społeczno-edukacyjne, HIV/AIDS, różnorodność kulturowa, nauka języka angielskiego w szkołach, jak również pomoc w organizacjach pozarządowych i domach dziecka. Wszystkie projekty wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2.

Program praktyk zagranicznych (Global Talent)[edytuj | edytuj kod]

Global Talent to międzynarodowy program praktyk profesjonalnych trwający od 6 tygodni do 18 miesięcy, który umożliwia młodym ludziom zdobycie umiejętności przydatnych w kształtowaniu przyszłej kariery.

Praktyki biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Praktyki menedżerskie przeznaczone są dla studentów i absolwentów: ekonomii, zarządzania, marketingu, PR i finansów. Praktyki realizowane są w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, jak i w międzynarodowych korporacjach.

Praktyki techniczne[edytuj | edytuj kod]

Praktyki techniczne są przeznaczone dla studentów i absolwentów: informatyki, mechaniki, inżynierii i chemii.

Praktyki edukacyjne[edytuj | edytuj kod]

Praktyki edukacyjne przeznaczone są dla studentów i absolwentów filologii oraz lektorów szkół językowych. Organizowane są zazwyczaj w szkołach językowych, placówkach społecznych, organizacjach pozarządowych lub firmach. Najczęściej mają na celu naukę języka wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie min. C1.

AIESEC Polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce organizacja reprezentowana jest przez 15 oddziałów lokalnych, w 13 miastach na ponad 50 uczelniach wyższych, na czele których stoi Oddział Narodowy – zarząd krajowy AIESEC Polska z siedzibą w Markach pod Warszawą. Jego zadaniem jest koordynowanie i wspieranie działalności oddziałów lokalnych. Od września 2005 jest organizacją pożytku publicznego. Jest też członkiem Polskiej Rady Młodzieży.

Projekty realizowane przez AIESEC Polska[edytuj | edytuj kod]

Pracodawca Roku[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1992 AIESEC przeprowadza badanie ankietowe Pracodawca Roku – obejmujące swoim zasięgiem corocznie około 5000 studentów z całej Polski. Celem badania jest wyłonienie najbardziej pożądanych przez studentów pracodawców, a także dostarczenie firmom informacji na temat postrzegania rynku pracy przez ich przyszłych pracowników. Nad badaniem czuwa Honorowa Rada Ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. Janiny Jóźwiak (2005)[2].

Dni Kariery[edytuj | edytuj kod]

AIESEC Polska jest organizatorem Dni Kariery – przedsięwzięcia dotyczącego rynku pracy i skierowanego do społeczności akademickiej, organizowanego cyklicznie na wiosnę oraz na jesień w największych miastach Polski. Projekt składa się z 2 części:

 • targów pracy, praktyk i staży,
 • Akademii Umiejętności (szkolenia i warsztaty).

W roku 2011 projekt Dni Kariery obchodził 20-lecie[3].

Projekty oparte o Cele Zrównoważonego Rozwoju w placówkach szkolnych w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Projekty skierowany do uczniów klas szkół podstawowych oraz średnich. W ramach projektu w szkołach organizowane są warsztaty z udziałem zaproszonych wolontariuszy (exchange participant – uczestnik wymiany) z odległych zakątków świata. Projekt jest realizowany cyklicznie w 12 województwach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem największych miast[4].

AIESEC University[edytuj | edytuj kod]

Projekt dostarcza warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez studentów z całego świata. Polega on na nauce języków obcych. Dodatkowym urozmaiceniem są lekcje tzw. Language Tour – kilkugodzinne spotkania z lektorem, który podczas spaceru po mieście uczy popularnych zwrotów i nazw, które mogą być przydatne w realnych sytuacjach, w sklepie, w podróży, w restauracji czy w pubie[5].

Youth Speak Forum[edytuj | edytuj kod]

Projekt jest połączeniem paneli eksperckich i szkoleń prowadzonych przez znane firmy[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. About AIESEC | AIESEC Global, „AIESEC” [dostęp 2017-05-21] (ang.).
 2. Pracodawca Roku - AIESEC Polska, aiesec.pl [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 3. www.dnikariery.pl.
 4. Placówki - AIESEC Polska, aiesec.pl [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 5. www.learnbyplay.pl.
 6. Youth to Business Forum

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]