AIESEC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

AIESEC (fr. dawna nazwa:Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) – pozarządowa organizacja non-for-profit, jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich. Założona została w 1948 r., a w Polsce działa od 1971 r.

Prowadzona jest przez studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami otaczającego świata, przywództwem oraz zarządzaniem.

Umożliwia ona swoim członkom odkrywanie własnego potencjału i rozwój wokół interesujących ich zagadnień. Każdy dołączający do organizacji student bierze udział w Programie Rozwoju, w ramach którego ma możliwość stopniowego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Członkowie AIESEC wyjeżdżają na praktyki zagraniczne i zdobywają doświadczenie w 124 krajach świata.

Cele i wartości zawarte w programie organizacji[edytuj | edytuj kod]

  • Aktywacja liderów – przewodzenie przez przykład i kreowanie liderów poprzez działania i rezultaty. Branie pełnej odpowiedzialności za swoją rolę w rozwoju potencjału ludzkiego.
  • Spójność – działanie i wypełnianie zobowiązań w sposób, który jest zgodny z wartościami.
  • Korzystanie z różnorodności – rozwój dzięki różnym stylom życia oraz poglądom obecnym w wielokulturowym otoczeniu AIESEC. Zachęcanie do współdziałania każdego człowieka.
  • Czerpanie radości ze współpracy – tworzenie dynamicznego otoczenia poprzez aktywny w nim udział.
  • Dążenie do doskonałości – dążenie do osiągnięcia możliwie najlepszych rezultatów. Dążenie do ciągłego rozwoju dzięki kreatywności i innowacyjności.
  • Działanie z myślą o przyszłości – uwzględnianie potrzeb przyszłych pokoleń.

Projekty AIESEC[edytuj | edytuj kod]

Większość projektów organizowanych w AIESEC to tak zwane PBoXy (Project Based on eXchange – projekty oparte na wymianie studenckiej).

Każdy projekt ma swoje OC (Organizing Committee – komitet organizacyjny) w skład którego wchodzi OCP (Organizing Committee President – prezydent komitetu organizacyjnego). W większych projektach może występować także rola OCVP (Vice President of Organizing Committee – wiceprezydent komitetu organizacyjnego).

Program praktyk zagranicznych[edytuj | edytuj kod]

Program praktyk zagranicznych i wolontariat jest jednym z programów jakie AIESEC oferuje swoim członkom, niezależnie od kierunku studiów. Ze względu na zakres odpowiedzialności stawianych przed praktykantem można wyróżnić praktyki: wolontariat, techniczne, edukacyjne i biznesowe.

Wolontariat[edytuj | edytuj kod]

Wolontariat jest skierowany dla studentów lub absolwentów wszystkich kierunków, a w szczególności: socjologii, kulturoznawstwa, psychologii. Wolontariuszem można zostać już na 1 roku studiów. W większości krajów wolontariusze mają pokryte koszty zakwaterowania, a czasami również wyżywienia. Wolontariat organizowany jest o różnej tematyce, m.in.: projekty społeczno-edukacyjne, HIV/AIDS, różnorodność kulturowa, nauka języka angielskiego w szkołach, jak również pomoc w organizacjach pozarządowych i domach dziecka.

Praktyki biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Praktyki menedżerskie przeznaczone są dla studentów i absolwentów: ekonomii, zarządzania, marketingu, PR i finansów. Praktyki realizowane są w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, jak i w międzynarodowych korporacjach.

Praktyki techniczne[edytuj | edytuj kod]

Praktyki techniczne są przeznaczone dla studentów i absolwentów: informatyki, mechaniki, inżynierii i chemii.

Praktyki edukacyjne[edytuj | edytuj kod]

Praktyki edukacyjne przeznaczone są dla studentów i absolwentów filologii oraz lektorów szkół językowych. Organizowane są zazwyczaj w szkołach językowych, placówkach społecznych, organizacjach pozarządowych lub firmach. Najczęściej mają na celu naukę języka wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

AIESEC Polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce organizacja reprezentowana jest przez 17 komitetów lokalnych, w 15 miastach na ponad 54 uczelniach wyższych, na czele których stoi Komitet Narodowy – zarząd krajowy AIESEC Polska z siedzibą w Markach pod Warszawą. Jego zadaniem jest koordynowanie i wspieranie działalności oddziałów lokalnych. Od września 2005 jest organizacją pożytku publicznego. Jest też członkiem Polskiej Rady Młodzieży.

Projekty realizowane przez AIESEC Polska[edytuj | edytuj kod]

Pracodawca Roku[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1992 AIESEC przeprowadza badanie ankietowe Pracodawca Roku – obejmujące swoim zasięgiem corocznie około 5000 studentów z całej Polski. Celem badania jest wyłonienie najbardziej pożądanych przez studentów pracodawców, a także dostarczenie firmom informacji na temat postrzegania rynku pracy przez ich przyszłych pracowników. Nad badaniem czuwa Honorowa Rada Ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. Janiny Jóźwiak (2005)[1].

Dni Kariery[edytuj | edytuj kod]

AIESEC Polska jest organizatorem Dni Kariery – przedsięwzięcia dotyczącego rynku pracy i skierowanego do społeczności akademickiej, organizowanego cyklicznie na wiosnę oraz na jesień w Warszawie. Projekt składa się z 2 części:

  • targów pracy, praktyk i staży,
  • Akademii Umiejętności (szkolenia i warsztaty).

W roku 2011 projekt Dni Kariery obchodził 20-lecie[2].

Enter Your Future[edytuj | edytuj kod]

Projekt skierowany jest głównie do uczniów starszych klas szkół średnich, którzy w najbliższym czasie staną przed wyborem przyszłego kierunku studiów. W ramach projektu w szkołach organizowane są warsztaty z udziałem zaproszonych EP (exchange participant – uczestnik wymiany) z odległych zakątków świata. Takie spotkania znacznie poszerzają horyzonty młodych ludzi.

Enter Your Future to narodowy projekt edukacyjny AIESEC Polska pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej organizowany od 2008 roku. Jest skierowany do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski. Każda kolejna edycja cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród placówek edukacyjnych, jak i uczniów. Projekt jest realizowany cyklicznie w 12 województwach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem największych miast[3].

AIESEC University[edytuj | edytuj kod]

Projekt dostarcza warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez studentów z całego świata. Polega on na nauce języków obcych. Dodatkowym urozmaiceniem są lekcje tzw. Language Tour – kilkugodzinne spotkania z lektorem, który podczas spaceru po mieście uczy popularnych zwrotów i nazw, które mogą być przydatne w realnych sytuacjach, w sklepie, w podróży, w restauracji czy w pubie[4].

Youth to Business Forum[edytuj | edytuj kod]

Projekt jest połączeniem paneli eksperckich i szkoleń prowadzonych przez znane firmy[5].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]