ASMR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ASMR (skrót od ang. autonomous sensory meridian response - samoistna odpowiedź meridianów czuciowych) – zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała. Zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Charakter i kwalifikacja zjawiska ASMR, zwanego również orgazmem mózgu, jest kontrowersyjna z powodu braku naukowego potwierdzenia zgromadzonych danych oraz często spotykanym, błędnym skojarzeniem tego zjawiska z erotyką[1].

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa autonomous sensory meridian response została użyta po raz pierwszy przez Jennifer Allen w 2010 roku[2]. Autonomous oznacza w tym przypadku autonomiczne czy zindywidualizowane reakcje różnych ludzi na różne bodźce wywołujące zjawisko. Sensory i Response należy tłumaczyć dosłownie i interpretować jako odpowiedź naszego mózgu na bodźce zewnętrzne. Słowo Meridian zdaniem Jennifer Allen jest nawiązaniem do stanu euforii.

Wyzwalacze[edytuj | edytuj kod]

Ludzie, którzy doświadczyli zjawiska ASMR powołują się na różne bodźce, które stały się dla nich wyzwalaczami. Na portalu YouTube znajdują się setki filmów[3], w których wyzwalaczem ASMR są łagodnie wypowiadane zdania, szepty oraz przeróżne dźwięki jak np. skrobanie, szuranie, dźwięk suszarki do włosów, dźwięk nożyczek fryzjerskich itp. Ponadto wyzwalaczem może być delikatne muśnięcie np. karku lub sam bodziec wizualny w postaci np. masażu karku. Najczęściej jednak do zjawiska ASMR dochodzi w przypadku połączenia ze sobą co najmniej 2 bodźców np. wizualnego i słuchowego. Wywołanie zjawiska ASMR stało się możliwe zdalnie, głównie dzięki filmom nagranym z użyciem technologii nagrywania binauralnego[potrzebny przypis].

Reakcja środowiska naukowego[edytuj | edytuj kod]

Steven Novella, Dyrektor Wydziału Neurologii w Yale School of Medicine i aktywny działacz na rzecz sceptycyzmu naukowego, twierdzi, że brakuje dowodów naukowych, które potwierdziłyby zjawisko ASMR. Jednocześnie postuluje on użycie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego oraz przezczaszkowej stymulacji magnetycznej w celu zbadania mózgów ludzi doświadczających zjawiska ASMR. Sugeruje on również, że ASMR może być rodzajem aktywności aktywującej ośrodek przyjemności w podwzgórzu[4].

Tom Stafford, wykładowca psychologii i nauk poznawczych na University of Sheffield, powiedział, że zjawisko ASMR może być prawdziwe, lecz z natury jest trudne do zbadania. Wewnętrzne doświadczenia są obiektem wielu badań psychologicznych jednak jeśli przeżywa się coś co nie zdarza się każdemu to nauka często ląduje w martwym punkcie. To jest jak synestezja – zjawisko przez lata uważane za mit, aż do roku 1990 gdy możliwe okazało się udowodnienie istnienia tego zjawiska[5].

Według Edwarda J. O’Connora, neurologa w Santa Monica College, przeszkodą, aby dokładnie zbadać zjawisko ASMR, jest to, że nie ma pojedynczego impulsu, który wyzwala ASMR dla wszystkich[6].

Psychiatra Michael Yasinski wspiera zasadność ASMR i mówi, że jest to zjawisko podobne do medytacji poprzez skupienie i relaks. Uważa, że ASMR może wyłączać części mózgu odpowiedzialne za stres i niepokój[7].

Brakuje naukowych dowodów, które potwierdzałyby istnienie leczniczych lub też szkodliwych efektów ASMR. Wszelkie sygnały pochodzące od wielomilionowego grona zwolenników ASMR są subiektywnymi opiniami, które nie mają jak dotąd potwierdzenia naukowego. Nie można zatem naukowo dowieść skuteczności ASMR ani też wykazać istnienia jakichkolwiek niebezpieczeństw związanych z tym zjawiskiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Emma L. Barratt, Nick J. Davis, Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR): a flow-like mental state, „PeerJ”, 3, 2015, DOI10.7717/peerj.851, ISSN 2167-8359, PMID25834771, PMCIDPMC4380153 [dostęp 2015-12-10].
  2. ASMR, the Good Feeling No One Can Explain | VICE | United States, VICE [dostęp 2015-12-10] (ang.).
  3. ASMR Videos |, asmrlab.eu [dostęp 2015-12-16].
  4. NeuroLogica Blog » ASMR, theness.com [dostęp 2015-12-10].
  5. Rhodri Marsden: 'Maria spends 20 minutes folding towels’: Why millions are mesmerised by ASMR videos (ang.). W: The Independent [on-line]. 21 lipca 2012. [dostęp 28 listopada 2012].
  6. A new trend in relaxation – The Corsair, The Corsair [dostęp 2015-12-10] (ang.).
  7. ASMR whisper therapy: Does it work? Relaxing, healing with sounds and a whisper, KNXV [dostęp 2015-12-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]