ASM Clermont Auvergne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ASM Clermont Auvergne
Kibice ASM
Kibice ASM
Pełna nazwa Association Sportive Montferrandaise Clermont Auvergne
Przydomek Les Jaunard (Wulkany), Montferrand
Barwy żółto-niebieskie
Data założenia 1911
Liga Top 14
Adres Clermont-Ferrand
Stadion Parc des Sports Marcel Michelin
Prezes René Fontès
Trener Vern Cotter
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

ASM Clermont Auvergne (wym. [a.esˈem klɛʀˈmɔ̃ oˈvɛʁnj]) – francuski klub rugby union z Clermont-Ferrand w Owernii. Drużyna występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej, Top 14, a w 2010 roku po raz pierwszy w historii zdobyła tytuł mistrza kraju. Uczestniczy także w rozgrywkach Pucharu Heinekena.

Swoje mecze ASM rozgrywa na mogącym pomieścić 18 tys. widzów stadionie Parc des Sports Marcel Michelin[1]. Tradycyjnymi kolorami klubu są żółty i niebieski, będące jednocześnie barwami powiązanej z klubem fabryki Michelin.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Posąg Wercyngetoryksa z flagą ASM Clermont Auvergne po zdobyciu przez tę drużynę tytułu mistrzowskiego w 2010 roku

W 1911 roku grupa osób, na której czele stał Marcel Michelin (członek rodziny prowadzącej fabrykę opon Michelin), założyła klub sportowy, przeznaczony początkowo dla pracowników zakładu. Oryginalna nazwa klubu brzmiała Association Sportive Michelin. Był to wówczas klub wielosekcyjny, skupiający osoby uprawiające biegi przełajowe, piłkę nożną i rugby (trzy chronologicznie pierwsze), a także szermierkę, kolarswo, tenis oraz grę w bule.

W 1911 roku zbudowano także stadion Parc des Sports Marcel Michelin będący od tamtej pory domowym stadionem drużyny. Po modernizacji w latach 2006-2015 i inwestycjach w wysokości 28 mln euro stadion może pomieścić 19 022 kibiców[2].

W 1922 roku nazwę zmieniono na AS Montferrandaise, co było wynikiem ustawy zakazującej umieszczania „reklam” w nazwach zespołów sportowych. Marcel Michelin tłumaczył, że chcąc zachować dotychczasowe inicjały, zdecydowano się na włączenie do nazwy członu Montferrand, a więc historycznej dzielnicy Clermont-Ferrand, z której wywodziło się wielu ówczesnych zawodników.

W 1936 po raz pierwszy zespół był bliski zdobycia tytułu mistrzowskiego, jednak ostatecznie zajął w lidze drugie miejsce. Później podobna sytuacja zdarzyła się jeszcze dziewięciokrotnie, nim w 2010 ASM sięgnęło ostatecznie po swój pierwszy tytuł.

W międzyczasie, w 2004 roku, klub przyjął swoją obecną nazwę (ASM Clermont Auvergne), mimo czego nadal bywa określany jako Montferrand.

Trofea[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stade Marcel-Michelin (fr.). ASM Clermont Auvergne. [dostęp 2012-10-24].
  2. Opis stadionu na oficjalnej stronie drużyny (fr.). www.asm-rugby.com. [dostęp 2017-03-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]