Abakanowiczowie herbu Abdank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abakanowiczowie
Jurewicz
Ilustracja
Abdank
Państwo

 Polska

Protoplasta

Abul Abbas Fursowicz Krzeczowski

Pochodzenie etniczne

tatarskie

Abakanowiczowie herbu Abdank, o przydomku Jurewiczpolski ród szlachecki, pochodzenia tatarskiego. Gałąź rodu Krzeczowskich[1].

Etymologia przydomku[edytuj | edytuj kod]

Członkowie rodu Abakanowiczów używali przydomku Jurewicz[2], który zaczerpnęli od imienia jednego ze swoich przodków – Jerzego (Jura) Abakanowicza[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Członkowie rodu Abakanowiczów używali polskiego herbu szlacheckiego o nazwie Abdank. Mieli tatarskie pochodzenie i byli gałęzią rodu Krzeczowskich[1].

Protoplastą rodziny był Abul Abbas Fursowicz Krzeczowski, współwłaściciel Krzeczowic, wzmiankowany w 1565 i 1569 roku. Jego synami byli Józef, Suliman, Eliasz i Achmeć Abbas-Kanowicze, wspominani w przywileju królewskim z 1631 roku[1].

Synem Achmecia był natomiast Janusz zwany Abakanowiczem, który pozostawił po sobie Jerzego (Jur). Przypuszcza się, że Jerzy przyjął chrzest, ponieważ od czasów jego syna, Jerzego Jurewicza Abakanowicza, dziedzica dóbr Podruksze-Lachowszczyzna, rodzina występuje w źródłach jako katolicka[1].

Członkowie tego rodu, Jerzy i Adam Abakanowiczowie, podpisali w 1763 roku manifest szlachty z województwa wileńskiego skierowany przeciwko nielegalnym działaniom trybunału z bliżej nieokreślonego powodu[3]. Rok później natomiast podpisali konwokację na sejm w tym samym województwie[2].

W księdze szlachty guberni kowieńskiej w latach 1849 i 1860 byli zapisani Michał, Ignacy i Jan, synowie Kazimierza, a wnukowie Jerzego – dziedzica dóbr Podruksze-Lachowszczyzna[2].

Znani przedstawiciele[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Dziadulewicz 1929 ↓, s. 365.
  2. a b c Uruski 1904 ↓, s. 1.
  3. Boniecki 1899 ↓, s. 17.
  4. Sikorski ↓, s. 14-15.
  5. Zieliński 2015 ↓, s. 10.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]