Abraham Goldberg (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abraham Goldberg
Data i miejsce urodzenia

29 września 1880
Kosów Poleski

Data i miejsce śmierci

24 października 1933
Warszawa

Zawód, zajęcie

dziennikarz

Grób Abrahama Goldberga na cmentarzu żydowskim w Warszawie

Abraham Goldberg (hebr אברהם גולדברג, ur. 29 września 1880 w Kosowie Poleskim, zm. 24 października 1933 w Warszawie) – polski dziennikarz żydowskiego pochodzenia.

Urodził się w żydowskiej rodzinie jako syn Arona i Fajgi Goldbergów. Część członków rodziny używała równolegle nazwiska Borejsza. Był żonaty z Anną Różańską (zm. 1927)[1], z którą miał trójkę dzieci: Julię (zginęła w Holokauście), Beniamina vel Jerzego Borejszę i Józefa vel Jacka Różańskiego.

Abraham Goldberg pracował początkowo w różnych gazetach rosyjskich. Pracował także w Hacefirze. W 1908 rozpoczął pracę w Hajncie, w którym pracował do końca życia. Po pewnym czasie został redaktorem naczelnym gazety. Wcześniej jednak był korespondentem prasowym. Relacjonował głośną sprawę Bejlisa oraz posiedzenia odrodzonego w niepodległej Polsce Sejmu. Należał do Komitetu Centralnego Organizacji Syjonistycznej.

Zmarł na atak serca. Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 31, rząd 2)[2][3]. Jego nagrobek jest dziełem rzeźbiarza Abrahama Ostrzegi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grób Anny Różańskiej w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej
  2. Grób Abrahama Goldberga w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej
  3. Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003. ISBN 83-916419-3-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Jagielski: Przewodnik po cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej 49/51. Z. 1, Kwatery przy Alei Głównej. Warszawa: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, 1996, s. 44-45. ISBN 83-90-66296-5.