Abraham Skórka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abraham Skorka
Ilustracja
Rabin Abraham Skórka (2015)
Kraj działania

Argentyna

Data i miejsce urodzenia

5 lipca 1950
Buenos Aires

Wyznanie

judaizm

Abraham Skórka (ur. 5 lipca 1950 w Buenos Aires) – pochodzący z Argentyny biofizyk, rabin i autor książek. Rektor Seminario Rabinico Latinoamericano w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva, profesor literatury biblijnej i rabinicznej oraz honorowy profesor prawa żydowskiego na Universidad del Salvador w Buenos Aires. Rodzina Abrahama Skórki pochodzi z Polski[1][2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W roku 1973 ukończył Seminario Rabinio Latinamericano jako ustanowiony rabin[3].

W roku 1979 obronił doktorat z chemii na University of Buenos Aires. Skórka jest autorem prac naukowych w dziedzienie biofizyki oraz badań biblijnych i talmudycznych.

Otrzymał doktorat od Jewish Theological Seminary of America z Nowego Jorku[4].

W roku 2010 Universidad Católica Argentina przyznał mu doktorat honorowy[5]. Było to wydarzenie bezprecedensowe – po raz pierwszy w Ameryce Łacińskiej katolicki uniwersytet przyznał honorowy doktorat żydowskiemu rabinowi[6].

Abraham Skórka przeprowadził z arcybiskupem Buenos Aires – Jorge Mario Bergoglio, późniejszym papieżem Franciszkiem, serię debat religijnych dotyczących zagadnień takich jak Bóg, fundamentalizm, ateizm, śmierć, holokaust, homoseksualizm oraz kapitalizm. Debaty te odbywały się na przemian w siedzibie biskupa oraz w siedzibie Benei Tikva. Ich treść została opublikowana w książce pt. Sobre el Cielo y la Tierra, tłum. ang. On Heaven and Earth, tłum. pol. W niebie i na ziemi[7][8][9].

Rabin Skórka utrzymuje bliskie kontakty z papieżem Franciszkiem[10][11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]