Adam Banaś (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Banaś
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1951
Narol-Wieś
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej

Adam Bartłomiej Banaś (ur. 6 listopada 1951 w Narolu-Wsi) – polski polityk, ślusarz i ekonomista, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Szkołę podstawową rozpoczął w Narolu-Wsi, a zakończył w Lubaczowie, w którym zamieszkał w 1964. W 1969 uzyskał zawód ślusarza w Zasadniczej Szkole Zawodowej. W 1972 zdał maturę w Technikum Mechanicznym w Ropczycach, gdzie uzyskał tytuł technika mechanika. Od 1976 zamieszkały na stałe w Ropczycach, w tym samym roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1977 zatrudniony w Zakładach Magnezytowych w Ropczycach, gdzie pracował jako mistrz w dziale kontroli jakości oraz dyspozytor. Pełnił funkcje I sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR i zastępcy członka Komitetu Wojewódzkiego partii w Rzeszowie. W 1985 ukończył studia ekonomiczne w rzeszowskiej filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Od 1985 do 1989 z ramienia PZPR pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji, wybranego w okręgu rzeszowskim. Zasiadał w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz w Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej. W okresie III RP przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Bezskutecznie kandydował w 2014 do sejmiku województwa podkarpackiego z listy komitetu SLD Lewica Razem oraz w 2015 do Sejmu z listy Zjednoczonej Lewicy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Adam Banaś jest żonaty, ma troje dzieci.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi (1985), Brązowy Krzyż Zasługi (1988), Medal 40-lecia Polski Ludowej, a także w 1986 odznakę „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]