Adam Elliot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Elliot
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1972
Berwick
Zawód reżyser
scenarzysta

Adam Benjamin Elliot (ur. 2 stycznia 1972), australijski twórca filmów animowanych, reżyser i scenarzysta. Zdobywca Oscara.

Dorastał na farmie, następnie jego rodzina zamieszkała w Melbourne. Uczył się fotografii, rysunku, rzeźby. W 1996 ukończył Victorian College of the Arts na wydziale filmu i telewizji. W ramach nauki zrealizował swój pierwszy animowany film krótkometrażowy. Uncle został zrealizowany techniką animacji poklatkowej, tak jak inne jego filmy. W 1998 powstaje Cousin, a w 1999 Brother. Zrealizowany w 2003 Harvie Krumpet w następnym roku został uhonorowany Oscarem.

W 2009 Elliot przygotował swój pierwszy pełnometrażowy film animowany. Mary i Max opowiada o wieloletniej listownej przyjaźni Mary Dinkle (mieszkającej w Melbourne) i nowojorczyka Maxa Horowitza. W 1976, w roku wysłania pierwszego listu, Mary liczy sobie 8 lat, a Max ma 44. Korespondencję będą wymieniać ze sobą, choć z przerwami, przez dwie dekady. W wersji oryginalnej głosy podkładali m.in. Toni Collette (dorosła Mary), Philip Seymour Hoffman (Max) i Eric Bana.

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]