Adam Gottlob Moltke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Gottlob Moltke
Adam Gottlob Moltke.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 listopada 1710
Walkendorf
Data śmierci 25 września 1792
Odznaczenia
Order Słonia (Dania) Kawaler Orderu Danebroga (Dania)

Adam Gottlob Moltke (ur. 10 listopada 1710 w Walkendorfie, zm. 25 września 1792) – polityk duński, dworzanin, dyplomata i faworyt króla Danii Fryderyka V. Chwalił się, że może tworzyć ministrów i ich obalać, jak chce i kiedy chce. Do jego protegowanych należał najzdolniejszy duński minister stulecia Johann Hartwig Ernst von Bernstorff, choć początkowo Moltke zaciekle go zwalczał, ponieważ drażniła go duma i wyniosłość Bernstorffa. Inny minister, Johan Sigismund Schulin, od początku cieszył się szacunkiem i wsparciem Moltkego.

Gdy 14 stycznia 1766 roku Fryderyk V zmarł, władza Moltkego skończyła się. Nowy król Chrystian VII Oldenburg zwał go "bocianem u dołu i lisem u góry". Wyszły też na jaw defraudacje dokonane przez Moltkego, tak że w lipcu roku 1766 musiał on zrezygnować z wszystkich urzędów. Dzięki naciskom rosyjskim (Moltke zawsze był bardzo prorosyjski) odzyskał w 1768 r. wpływy, lecz ponownie utracił je w 1770 roku, gdy odmówił współpracy z Johannem Friedrichem Struensee, który pozbawił go też renty.

Był odznaczony duńskimi orderami Danebroga (1745) i Słonia (1752)[1].

Przypisy

  1. Johann Heinrich Friedrich Berlien: Der Elephanten-Orden und seine Ritter. Kopenhaga: Berlingschen Officin, 1846, s. 100