Adam Green

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Green
Ilustracja
Adam Green
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1981
Mount Kisco, Nowy Jork
Gatunki Anti folk i Indie folk
Zawód muzyk
Wydawnictwo Rough Trade Records
Powiązania The Moldy Peaches
Strona internetowa
Adam Green w Rock am Ring

Adam Green (ur. 28 maja 1981 r. w Mount Kisco, Nowy Jork) – amerykański wokalista, którego niebanalny styl spowodował rosnącą popularność w krajach europejskich, a w szczególności Niemczech[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Green uczęszczał przez jeden semestr w roku 1998 r. do Emerson College do czasu, gdy opuścił ją, by skoncentrować się na muzyce, współuczestniczyć w założeniu grupy The Moldy Peaches wraz z Kimya'ą Dawson.

W 2002 r. grupa The Moldy Peaches rozpadła się, a Green skupił się na swojej solowej karierze.

Wraz z Rough Trade Records wydał kilka alnumów. Jak dotychczas jego najlepiej znanymi piosenkami są : "Jessica" (o piosenkarce Jessice Simpson), "Novotel", "Friends of Mine", "Dance with Me", "Carolina" i "Emily", oraz w Wielkiej Brytanii cover "What a Waster" zespołu The Libertines .

Przed wydaniem Jacket Full of Danger w 2006 r., wszystkie albumy Adama Greena zostały wydane 22 dnia każdego miesiąca. Jego ostatni album ukazał się 18 marca 2008 r. pod tytułem Sixes & Sevens. Zawiera piosenki: "Morning After Midnight", "Twee Twee Dee" oraz "Drowning Head First"[2].

W styczniu 2008, The Moldy Peaches znów zaczęło odzyskiwać swoją popularność, po tym jak ich muzyka ukazała się w hitowym filmie Juno. Najbardziej znaczący okazał się być duet Adama Greena i Kimyi Dawson, piosenka "Anyone Else But You", nie tylko ukazała się w filmie, ale również w scenie z głównymi bohaterami Michaela Cera i Ellen Page wykonujących wspólnie utwór. Album z soundtrackiem osiągnął 1 miejsce na liście Billboardu w trzecim tygodniu po wydaniu.

Inne fakty[edytuj | edytuj kod]

Brat Adama Joel, astronom, ukazał się na kilku nagraniach akompanując Greenowi[3].

Często wspominany jest fakt, iż babcia Adama Greena była zaręczona z, urodzonym w Pradze, ale piszącym w Niemczech Franzem Kafką.

Green jest blisko zaprzyjaźniony z Carlem Barâtem, wraz z którym wystąpił w filmie dokumentalnym dla kulturalnego kanału europejskiej telewizji Arte.

W 2007 r., wokalistka country Kelly Willis nagrała cover piosenki Adama Greena "Teddy Boys" na swój album 'Translated From Love'.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lex Benaim: Adam Green's Teutonic Love. Village Voice, 2008-03-25. [dostęp 2008-03-30].
  2. News Roundup: R.E.M., My Morning Jacket, Supergrass, Adam Green (ang.). spin.com. [dostęp 18 września 2010].
  3. Music: From Woodwinds to Indie Folk Rock

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]