Adam Henryk Kaletka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Henryk Kaletka (ur. 22 grudnia 1887 w Wielichowie, zm. 6 stycznia 1956 w Poznaniu[1]) – polski historyk i archiwista. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Starszy brat Zygmunta Kaletki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie nauczycielskiej jako syn Marcina i Antoniny z domu Gryglewicz. Maturę zdał w 1907 w gimnazjum w Gnieźnie. W następnych latach przygotowywał się do zawodu aptekarskiego: praktykował w Buku i Wolsztynie, studiował też za granicą (m.in. w Berlinie). W 1914 zdał egzamin z farmacji i zaczął pracę w aptekach w Kostrzynie, potem w Legnicy i w Poznaniu. W 1915 roku ożenił się z Heleną Frische.

Zainteresowania Adama Kaletki kierowały się jednak głównie ku historii, co doprowadziło go w 1920 do wstąpienia na drogę zawodową w Archiwum Państwowym w Poznaniu, gdzie szybko awansował: w 1924 został archiwistą, w 1931 – kustoszem. Porządkował głównie księgi grodzkie, sporządzając do nich liczne pomoce, niestety, zaginęły one w czasie wojny. W latach 1931–1932 pracował w Wiedniu jako rzeczoznawca w trakcie rokowań rewindykacyjnych.

We wrześniu 1939 uczestniczył w ewakuacji najcenniejszych archiwaliów, po powrocie do Poznania został aresztowany przez Niemców, po zwolnieniu wrócił do pracy do archiwum pod niemieckim zarządem. Od lutego 1945, przez kilka miesięcy, do czasu powrotu dyrektora Kazimierza Kaczmarczyka kierował pracą archiwum poznańskiego. Brał udział w poszukiwaniach wywiezionych materiałów archiwalnych. W 1955 przeszedł na emeryturę.

Adam Kaletka był wybitnym znawcą dokumentów średniowiecznych, świetnie znał łacinę, paleografię, neografię i język niemiecki. Jego doskonała znajomość zasobu archiwum poznańskiego wielokrotnie pomagała użytkownikom w poszukiwaniach. Był także teoretykiem archiwistyki, wygłaszając w 1925 na IV Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Poznaniu ważny referat zatytułowany Zagadnienia zasadnicze przy porządkowaniu aktów niemieckich.

Działał w towarzystwach naukowych, odznaczony był m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (1955) i Krzyżem Kawalerskim (1955)[2] i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 10-lecia Polski Ludowej (1955)[3].

Zmarł w styczniu 1956 roku w Poznaniu. Został pochowany na cmentarzu komunalnym na Junikowie w Poznaniu (pole 7-3-6-91)[1].

Grób Adama Henryka Kaletki na Cmentarzu Junikowskim

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik biograficzny archiwistów polskich, t. I 1918–1984, Warszawa–Łódź 1988

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]