Adam Rosiek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Andrzej Rosiek
Biskup
Ilustracja
Herb duchownego In cruce salus
Kraj działania Polska
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1959
Olszany (powiat świdnicki)
Pierwszy Biskup Kościoła
Okres sprawowania 2012
Zwierzchnik Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce
Okres sprawowania od 31 stycznia 2015
Wyznanie katolicyzm
Kościół Katolicki Kościół Narodowy w Polsce
Diakonat 1983
Prezbiterat 26 maja 1984
Nominacja biskupia 18 października 2013
Sakra biskupia 31 stycznia 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 31 stycznia 2015
Miejscowość Milicz
Miejsce Kaplica Najświętszego Sakramentu
Konsekrator bp Stanisław Sawicki

Adam Andrzej Rosiek (ur. 17 listopada 1959 w Olszanach) – polski duchowny, były ksiądz rzymskokatolicki, organizator i zwierzchnik Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce[1].

Duchowny rzymskokatolicki[edytuj | edytuj kod]

W 1978 po złożeniu egzaminów maturalnych rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Po ukończeniu studiów i obronie pracy magisterskiej z teologii[2], otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk księdza arcybiskupa Henryka Gulbinowicza 26 maja 1984. Pracował jako wikariusz biskupi[potrzebne źródło] na terenie archidiecezji wrocławskiej do 2006 roku, w którym to zrezygnował z pracy duszpasterskiej w Kościele rzymskokatolickim.

Duchowny PNKK w RP i Katolickiego Kościoła Narodowego[edytuj | edytuj kod]

W roku 2009 roku nawiązał kontakt z biskupem Sylwestrem Bigajem z diecezji kanadyjskiej PNKK i został duchownym PNKK w RP. W 2012 roku rozpoczął pracę nad tworzeniem niezależnego Kościoła katolickiego w Polsce, których to zakończeniem było powołanie w dniu 23 września 2012 roku Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Kanadzie Seniorat Misyjny w Polsce (aktualna nazwa Katolicki Kościół Narodowy w Polsce). W dniu 18 października 2013 roku na posiedzeniu Synodu w Kanadzie, został wybrany na biskupa. Wybór został potwierdzony na posiedzeniu Zgromadzenia (Synodu) Kościoła w Polsce w dniu 16 sierpnia 2014 przez członków Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce. Sakrę biskupią otrzymał z rąk biskupa Stanisława Sawickiego w dniu 31 stycznia 2015 roku w kaplicy Najświętszego Sakramentu w Miliczu. W tym samym roku powołał Wyższe Seminarium Duchowne KKN, Katolicki Narodowy Instytut Charytatywny Misericordia, Towarzystwo Społeczne Civitas Polonia. Jest twórcą miesięcznika religijnego „Wspólnota Wiary”.

7 czerwca 2016 r. otrzymał "The Juliusz Sokolnicki Memorial Charity Medal" ustanowiony przez Prymasa Apostolskiego Kościoła Episkopalnego (The Apostolic Episcopal Church) Mar Joannesa Edmundusa w celu honorowania osób zasłużonych w sferze działalności dobroczynnej[potrzebny przypis].

19 maja 2019 r. wziął udział w święceniach biskupich ks. Klausa Massa (byłego Wikariusza Generalnego Kościoła Starokatolickiego w Niemczech) oraz ks. Thomasa Doella; biskupów Chrześcijańsko-Katolickiego Kościoła w Niemczech, gdzie był współkonsekratorem wraz innymi biskupami starokatolickimi[3].

W dniach od 30 września do 06 października 2019 roku przebywając w Rzymie i w Watykanie odbył szereg spotkań z najważniejszymi hierarchami Kościoła Rzymskokatolickiego w tym Ojcem Świętym Franciszkiem. W dniu 02 października 2019 roku został przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka[4][5]. W dniu 25 października 2020 roku został uroczyście uhonorowany tytułem i wyróżnieniem Austriacko Niemieckiej Akademii Wojskowej z Wiednia. Uczelnia przyznała tytuł: Apostoła Miłości i Niestrudzonego Ewangelizatora i misjonarza Europy.[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]