Adam Wójcik (etnograf)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Adam Wójcik (ur. 10 grudnia 1902 w Bieśniku - zm. 21 lutego 1976 w Zakopanem) – polski nauczyciel, regionalista.

Adam Wójcik urodził w rodzinie chłopskiej jako syn Tadeusza i Anny z Gręblów. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Bieśniku i Gorlicach. Od 1920 roku uczył się w Seminarium Nauczycielskie w Tarnowie, gdzie 21 maja 1925 zdał egzamin dojrzałości. W tym samym czasie ukończył wieczorowy kurs ogrodnictwa w Krajowej Szkole Ogrodniczej w Tarnowie[1].

W 1925 rozpoczął pracę w zawodzie nauczyciela w szkole powszechnej w Szymbarku. W 1929 przez rok był słuchaczem języka polskiego i niemieckiego na Wyższym Kursie Nauczycielskim w Krakowie. W tym okresie poznał Romana Reinfussa. W latach trzydziestych objął posadę nauczyciela w szkole siedmioklasowej w Gorlicach. W 1945 roku, trzy dni po wkroczeniu Armii Radzieckiej do Gorlic, został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru w Bułanasz w obwodzie swierdłowskim, później trafił do obozu przejściowego w Poznaniu. Zwolniono go 8 sierpnia tego samego roku, we wrześniu wrócił do pracy w szkole. W 1959 został kierownikiem szkoły podstawowej dla pracujących w Gorlicach. Od 1959 do 1968 był kierownikiem i instruktorem Ośrodka Krajoznawczego w Gorlicach, a następnie w Rzeszowie[1].

Jego pasją były obrzędy, tańce, pieśni i przyśpiewki ludowe[2]. Był twórcą określenia nazwy Pogórzanie w polskiej etnografii[3]. W 1937 razem z Janem Tomasikiem powołał istniejący do dziś Zespół Pieśni i Tańca „Pogórzanie”. W 1939 wydał w Krakowie zeszyt „Strój Pogórzan", rozpoczynając cykl publikacji o „Strojach Ludowych Karpat Polskich".

Zmarł w 1976 roku, został pochowany na Starym Cmentarzu w Tarnowie[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Strój Pogórzan. 1939
  • W powiecie gorlickim. 1954
  • Gorlice i okolice. 1962

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c ADAM WÓJCIK [online], Gmina Łużna [dostęp 2023-08-09] (pol.).
  2. Adam Wójcik. opracował A. Wietrzyk
  3. "w latach trzydziestych XX wieku granice tego regionu wytyczył Adam Wójcik, przyjmując jako kryterium noszoną tam odzież. Był też twórcą określenia Pogórzanie dla zamieszkującej ten teren ludności i Pogórze - dla regionu." [w:] Elżbieta Piskorz-Branekova. Polskie stroje ludowe. cz. III. 2007