Przejdź do zawartości

Adidas Telstar 18

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adidas Telstar 18

Adidas Telstar 18piłka do gry w piłkę nożną wyprodukowana przez firmę Adidas i mająca swoją premierę na mistrzostwach świata w 2018.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Piłka Telstar 18 została zaprezentowana po raz pierwszy na początku listopada 2017. Pod względem graficznym nawiązuje do pierwszej oficjalnej piłki mundialu Adidas Telstar, którą rozegrano mistrzostwa świata w Meksyku i Republice Federalnej Niemiec[1]. Jej motywem są czarne łaty na białym tle. Przed premierą sprzęt testowali zawodnicy reprezentacji Argentyny, Realu Madryt, Manchesteru United i Juventusu Turyn[2]. W obrocie handlowym znajduje się również czterokrotnie tańsza replika piłki, odznaczająca się podobnymi właściwościami[2]. W Polsce piłka zadebiutowała na stadionach Ekstraklasy 9 lutego 2018[3]. Piłka produkowana jest w mieście Sijalkot w Pakistanie[4].

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Adidar Telstar 18 podczas meczu Al-Jazira – Real Madryt

Pod względem technicznym piłka zachowała cechy poprzedniej futbolówki Brazuca. Jest wykonana również z elementów powstałych w wyniku recyklingu. Jej panele są wykonane metalicznie, co zapewnia jej wytrzymałość i czyni zdatną do gry zarówno na stadionach na murawie, jak i np. na ulicach[5]. Panele (sześć o jednakowych rozmiarach) piłki są wydłużone, co stabilizuje ją w locie[1].

W opinii producenta Telstar 18 jest najbardziej innowacyjną piłką w historii futbolu. Przy konstrukcji zastosowano chip NFC (ang. Near Field Communication), który umożliwia interakcję ze smartfonem, generując unikalny numer identyfikacyjny. Interaktywność piłki jest adresowana głównie do kibiców, chip nie dokonuje pomiarów parametrów gry[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Chip i metaliczne panele. Telstar 18 - oficjalna piłka MŚ w Rosji. [w:] Telewizja Polska [on-line]. [dostęp 2018-06-09].
  2. a b Michał Szumański: Oficjalna piłka mistrzostw świata 2018. [w:] Sport.pl [on-line]. [dostęp 2018-06-09].
  3. Tomasz Biliński: Telstar 18 - nowa oficjalna piłka meczowa LOTTO Ekstraklasy. Taka jak na mundialu. [w:] Polska Times [on-line]. [dostęp 2018-06-09].
  4. Footballs made in Pakistan to be used in FIFA World Cup 2018. [w:] Trybune Express [on-line]. [dostęp 2018-06-09].
  5. Telstar 18 – prezentujemy oficjalną piłkę meczową mistrzostw świata 2018!. [w:] Przegląd Sportowy [on-line]. [dostęp 2018-06-09].