Przejdź do zawartości

Brazuca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brazuca

Brazuca − oficjalny model piłki zaprojektowany przez firmę Adidas na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii. Oficjalna prezentacja zapowiedziana była na 6 grudnia 2013 podczas losowania grup turnieju. Ostatecznie pokazano ją po raz pierwszy 4 grudnia 2013 podczas konferencji prasowej w Salvador.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

4 grudnia 2013 Adidas zaprezentował Brazucę oficjalną piłkę meczową mistrzostw świata w Brazylii 2014. Premiera futbolówki odbyła się w nocy w Parque Lage w Rio de Janeiro. Nazwa została wyłoniona we wrześniu 2012 w plebiscycie publiczności, w którym wzięło udział ponad milion fanów piłki nożnej i jest potocznym określeniem oznaczającym „Brazylijczyka” lub „brazylijski sposób życia” zadowolenie, dumę, serdeczność[1]. Barwy oraz motyw wstążek symbolizują tradycyjne wielokolorowe bransoletki życzeń (Fita do Senhor do Bonfim da Bahia) oraz oddają energię i brazylijską pasję do futbolu.

Jest to pierwsza nazwa piłki wyłoniona w konkursie przez kibiców. Nazwę Brazuca wybrano z poparciem 77.8%, konkurencyjne nazwy to Bossa Nova(14,6%) oraz Carnavalesca (7,6%)[2].

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Technologia użyta w produkcji piłki brazuca jest identyczna jak w przypadku Tango 12 (oficjalna piłka Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012), Cafusa (Puchar Konfederacji) oraz Oficjalnej Piłki Meczowej Ligi Mistrzów. Wprowadzono jednak zmiany w strukturze składającej się z sześciu identycznych paneli, uzyskując dzięki temu unikalną symetrię, oraz w powierzchni zapewniającej lepszą przyczepność, prowadzenie, stabilność oraz aerodynamikę na boisku.

Piłka brazuca została gruntownie przetestowana, żeby spełniać oraz przekraczać wymogi dotyczące piłek meczowych stawiane przez FIFA i zapewnić optymalną wydajność w każdych warunkach.

Brazuca została poddana ponad dwuipółletnim badaniom, w których wzięło udział ponad 600 najlepszych światowych piłkarzy, z 30 drużyn oraz 10 krajów na trzech kontynentach, dzięki czemu stała się najdokładniej przetestowaną piłką Adidas w historii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "adidas Brazuca" - Brasilianische Fans wählen Namen des offiziellen WM-Balls - FIFA.com [online], de.fifa.com [dostęp 2017-11-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-05] (niem.).
  2. Nome da bola da Copa é escolhido pela primeira vez por torcedores: Brazuca | globoesporte.com [online], globoesporte.globo.com [dostęp 2017-11-17].