Adramelech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adramelech, Adramelek, Adar-malik (król ognia) – upadły anioł, demon i bóstwo. Utożsamiany z Anu i Molochem. Centrum kultu Adramelecha znajdowało się w mieście Sefarwaim.

Według Biblii (2 Ks. Król. 17, 31) Sefarwaici palili swoje dzieci na jego cześć. W chrześcijaństwie uznany za demona, upadłego anioła. Przed upadkiem należał do Chóru Tronów.

W tradycji okultystycznej Prezydent Demonicznego Senatu, Kanclerz Piekieł, Kawaler Orderu Muchy. Jest uznawany za ósmego z dziesięciu arcydemonów. Jest przedstawiany z głową i torsem człowieka, a resztą ciała muła lub pawia. W The History of Magic Kurta Seligmanna przedstawiany pod postacią konia. W A Dictionary of the Bible (str. 26[1]) Philipa Schaffa jest przedstawiany jako lamassu.

W Raju utraconym Johna Miltona został strącony przez Uriela i Rafała i nazywany jest"idolem Asyryjczyków. W Mesjadzie Klopstocka jest przedstawiany jako nieprzyjaciel Boga, bardziej podstępny, pyszny i złośliwy niż Szatan.


W kulturze masowej[edytuj]

W grze Final Fantasy XII jest Esperem. Wyglądem przypomina olbrzymiego uskrzydlonego humanoida z głową kozła, a zapis jego imienia różni się od oryginału ("Adrammelech"). W podobnej formie pojawia się Adramelech jako boss w grze Castlevania: Circle of the Moon[2]. Co ciekawe, w przeciwieństwie do oryginalnego przedstawienia bóstwa, w dwunastej części Final Fantasy Adrammelech jest przedstawiany jako władca piorunów. Pojawia się również w książce Umberta Eco Imię róży, powołuje się na niego Remigiusz z Varagine[3].

Występuje także w powieści fantasy Mai Kossakowskiej "Siewca Wiatru: Żarna niebios" opis:(...)jego energia emanowała wielką mocą. Był wysoki i krzepki. Połyskujące granatowo włosy nosił związane w węzeł. Surowa twarz przypominała rzeźbę z granitu. Policzki i brodę pokrywał kilkudniowy zarost. Oczy lśniły turkusowo. Mieszkały w nich chłód i niezłomność. (...)Prawdziwa szycha. Bardzo potężny Mroczny. Kumpel Lucyfera i Asmodeusza. Wielki kanclerz Otchłani. Kawaler Orderu Muchy. Arystokrata. Jest znanym rusznikarzem. Robi doskonałą broń(...)"[4]

Przypisy

  1. A Dictionary of the Bible – Philip Schaff (ang.). [dostęp 14 grudnia 2010].
  2. Castlevania: Circle of the Moon - Adramelech (ang.). www.spriters-resource.com. [dostęp 2011-08-30].
  3. Umberto Eco: Imię róży. Mediasat Poland, s. 388, seria: Kolekcja Gazety Wyborczej. ISBN 83-89651-50-5.
  4. MajaM. Kossakowska MajaM., Siewca wiatru: Żarna niebios, 2016.

Bibliografia[edytuj]