Adramelech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adramelech, Adramelek, Adar-malik (król ognia) – upadły anioł, demon i bóstwo. Utożsamiany z Anu i Molochem. Centrum kultu Adramelecha znajdowało się w mieście Sefarwaim.

Według Biblii (2 Ks. Król. 17, 31) Sefarwaici palili swoje dzieci na jego cześć. W chrześcijaństwie uznany za demona, upadłego anioła. Przed upadkiem należał do Chóru Tronów.

W tradycji okultystycznej Prezydent Demonicznego Senatu, Kanclerz Piekieł, Kawaler Orderu Muchy. Jest uznawany za ósmego z dziesięciu arcydemonów. Jest przedstawiany z głową i torsem człowieka, a resztą ciała muła lub pawia. W The History of Magic Kurta Seligmanna przedstawiany pod postacią konia. W A Dictionary of the Bible (str. 26[1]) Philipa Schaffa jest przedstawiany jako lamassu.

W Raju utraconym Johna Miltona został strącony przez Uriela i Rafała i nazywany jest "idolem Asyryjczyków". W Mesjadzie Klopstocka jest przedstawiany jako nieprzyjaciel Boga, bardziej podstępny, pyszny i złośliwy niż Szatan.


W kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Rozmaite postacie o imieniu Adramelech, bądź Adrammelech pojawiają się lub są wzmiankowane m.in. w grze Final Fantasy XII czy Castlevania: Circle of the Moon[2], książce Umberta Eco Imię róży (powołuje się na niego Remigiusz z Varagine)[3], powieści fantasy Mai Kossakowskiej Siewca Wiatru: Żarna niebios.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A Dictionary of the Bible – Philip Schaff (ang.). [dostęp 14 grudnia 2010].
  2. Castlevania: Circle of the Moon - Adramelech (ang.). www.spriters-resource.com. [dostęp 2011-08-30].
  3. Umberto Eco: Imię róży. Mediasat Poland, s. 388, seria: Kolekcja Gazety Wyborczej. ISBN 83-89651-50-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]