Afrykanka żółtobrzucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Afrykanka żółtobrzucha
Poicephalus senegalus[1]
(Linneaus, 1766)
Afrykanka żółtobrzucha często jest zwierzęciem domowym.
Afrykanka żółtobrzucha często jest zwierzęciem domowym.
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugowate
Podrodzina papugi afrykańskie
Rodzaj Poicephalus
Gatunek afrykanka żółtobrzucha
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Afrykanka żółtobrzucha[3], afrykanka ognistobrzucha[4], afrykanka senegalska, senegalka (Poicephalus senegalus) – gatunek średniego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występuje w południowej części zachodniej Afryki. Nie jest zagrożona. Jest często spotykana w hodowli i w domach.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Brak dymorfizmu płciowego. Ma szarą głowę, wokół oczu czarną. Dziób przechodzi z szarego w czarny. Ma jasne oczy. Wierzch ciała łącznie ze skrzydłami i ogonem zielony, pierś jest trochę jaśniejsza. Końce skrzydeł i ogona są czarne. Brzuch ma żółtą barwę, można zauważyć, że przy piersi jest czerwony. Nogawki są zielone, a nogi szare. Młode mają całe ciemne oczy.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • długość ciała: ok. 23 cm
  • masa ciała: 120-175 gramów

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Występuje w południowej części zachodniej Afryki. Zasięg występowania jest szacowany na ok. 2.500 000 km²[5]. Kraje, jakie zasiedla to Mauretania, południowo-zachodni Czad, północno-wschodni Kamerun oraz północna Republika Środkowoafrykańska[2].

Biotopy, jakie zasiedla to lasy sawannowe[6].

Zachowania[edytuj | edytuj kod]

W naturalnym środowisku żyją parami, ale zdarzają się stada 10-20 osobników. Gdy w pobliżu jest człowiek, są dzikie i płochliwe. Często lecą na dużych wysokościach. Gdy się zaniepokoją, wydają krótkie serie skrzeczących i gwiżdżących dźwięków, zwykle głośnych[7].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Jajo afrykanki senegalskiej

Wyprowadzają lęgi od września do listopada (w czasie polskim). Budują gniazda w dziuplach, które wydrążają w drzewach. Samice mogą mieć pisklęta w wieku 2 lat, a samce w wieku trzech lat. Chcą się rozmnażać tylko kilka lat, maks. do siedmiu. Samica składa 2-4 jaj, w dwudniowych odstępach, sama je ogrzewa. Inkubacja trwa 25-28 dni, zależy to od temperatury otoczenia. Pisklęta po wykluciu ważą około sześciu gramów. Pisklaki są w gnieździe przez 8 tygodni, po dwóch następnych usamodzielniają się. Mają ubarwienie rodziców po roku[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poicephalus senegalus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b BirdLife International 2016, Poicephalus senegalus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2017 [online], wersja 2016-3 [dostęp 2017-01-29] (ang.).
  3. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Psittacinae Rafinesque, 1815 - papugi afrykańskie (wersja: 2016-07-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2017-01-29].
  4. P. Mielczarek, W. Cichocki. Polskie nazewnictwo ptaków świata. „Notatki Ornitologiczne”. Tom 40. Zeszyt specjalny, s. 112, 1999. ISSN 0550-0842. 
  5. BirdLife International: Poicephalus senegalus (ang.). W: Species Factsheet [on-line]. 2009. [dostęp 26 maja 2009].
  6. według portalwiedzy.onet.p
  7. http://www.luciu.friko.pl/index2.php#0]
  8. www.papugi.dt.pl oraz www.luciu.friko.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]