Agnieszka Chłoń-Domińczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agnieszka Anna Chłoń-Domińczak (ur. 12 listopada 1973 w Warszawie) – polska ekonomistka, urzędnik państwowy, wykładowca akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, w latach 2004–2005 i 2008–2009 podsekretarz stanu w resortach zajmujących się polityką społeczną.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na kierunku metody ilościowe i systemy informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 2003 uzyskała stopień naukowy doktora na tej uczelni na podstawie pracy pt. Stabilność systemów emerytalnych w świetle starzenia się ludności. Habilitowała się również w SGH z zakresu nauk ekonomicznych w oparciu o rozprawę zatytułowaną Mikro i makroekonomiczne aspekty funkcjonowania i reform systemów emerytalnych w kontekście starzenia się populacji: aspekty teoretyczne i praktyczne[1].

W latach 1997–1999 pracowała w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Systemów Zabezpieczenia Społecznego jako analityk i wicedyrektor. Od 1999 do 2002 była współpracownikiem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Pracowała też jako konsultant m.in. Banku Światowego i OECD. Od 2002 do 2008 pełniła funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, z przerwą w okresach od grudnia 2004 do listopada 2005 (gdy zajmowała stanowisko podsekretarza stanu w resorcie polityki społecznej) i w 2007 (gdy od stycznia do sierpnia była radcą w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego).

8 stycznia 2008 została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. 8 lipca 2009 na jej wniosek odwołano ją z tego stanowiska. Została adiunktem w Instytucie Statystyki i Demografii SGH w Warszawie oraz w Instytucie Badań Edukacyjnych.

W 2009 uhonorowana Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego (za wysokie kwalifikacje, które łączy z wielkim zaangażowaniem w działaniach dla dobra publicznego).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr hab. Agnieszka Anna Chłoń-Domińczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-09-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]