XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
Warszawa Staszic front.jpg
Typ szkoły średnia
Patron szkoły Stanisław Staszic
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Data założenia 16 stycznia 1906[1]
Dyrektor Regina Lewkowicz
Wicedyrektorzy Agnieszka Kuś
Adres ul. Nowowiejska 37a
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
Ziemia 52°13′11,6″N 21°00′11,0″E/52,219889 21,003056
Strona internetowa szkoły
Tablica pamiątkowa przed budynkiem liceum
Dziedziniec wewnętrzny, widok na wschodnie skrzydło budynku
Korytarz na pierwszym piętrze w części frontowej

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie (potocznie „Staszic”; w latach 1953–1990 nosiło imię Klementa Gottwalda) – warszawskie liceum ogólnokształcące specjalizujące się w matematyce i innych naukach ścisłych. Mieści się przy ul. Nowowiejskiej 37a w dzielnicy Ochota. Od wielu lat dyrektorem szkoły jest mgr Regina Lewkowicz. Razem z Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica tworzą Zespół Szkół nr 82.

W szkole prowadzone są obecnie oddziały klas o czterech profilach:

 • matematyczno-fizycznym z autorskim rozszerzonym programem matematyki (tzw. matex – skrót od matematyczna-eksperymentalna)
 • matematyczno-informatyczno-fizycznym
 • matematyczno-przyrodniczym
 • matematyczno-fizycznym.

Osiągnięcia[edytuj]

Szkoła co roku zajmuje wysoką pozycję w ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących tygodnika Perspektywy[2] – w 2015 roku pierwsze miejsce, w 2014 – trzecie, w 2013 – trzecie. Corocznie też znaczna liczba uczniów zostaje laureatami i finalistami wielu olimpiad przedmiotowych, zwłaszcza olimpiady matematycznej (rok szkolny 2011/12 – 8 laureatów, 11 finalistów i 3 uczestników olimpiady międzynarodowej), olimpiady informatycznej (3, 8 i 1) oraz olimpiady fizycznej (7, 10 i 2). W tym samym roku uczniowie szkoły zdobyli także tytuły: laureata olimpiady chemicznej, filozoficznej, wiedzy technicznej, języka angielskiego oraz finalisty olimpiad: chemicznej, filozoficznej, wiedzy technicznej, wiedzy ekonomicznej, języka łacińskiego, biologicznej, teologii katolickiej i lingwistyki matematycznej. Drużyna Staszica pod przewodnictwem nauczyciela Stanisława Lipińskiego odniosła też wiele sukcesów w międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (m.in. I miejsce w 2002, 2004 i 2005, II miejsce w 2003, 2006, 2007, 2008). Sukcesy odnosili także uczniowie biorący udział w olimpiadzie wiedzy o Polsce i świecie współczesnym.

Działalność pozalekcyjna[edytuj]

Działalność pozanaukowa uczniów Liceum Staszica obejmuje m.in. samorząd, harcerstwo, fotografię, wioślarstwo, koszykówkę, spływy kajakowe, chór szkolny, radiowęzeł czy wreszcie gazetkę szkolną o wieloletniej tradycji, „Staszic Kurier”[3]. Od 2007 roku samorząd uczniowski organizuje w szkole festiwal filmowy KAFLA[4]. Oprócz tego także inny, starszy warszawski festiwal filmowy – Skoffka, wywodzi się ze Staszica.

W ciągu trzyletniej nauki w liceum każdy uczeń bierze udział w warsztatach ekologicznych w Rogowie odbywających się z reguły późną wiosną w pierwszej klasie, natomiast na początku drugiej klasy mają miejsce warsztaty humanistyczne w Wilnie[5], w trakcie których uczniowie zwiedzają stolicę Litwy wraz z wieloma ważnymi dla polskiej historii miejscami oraz samodzielnie przygotowują i wystawiają sztukę teatralną. Ponadto w trzeciej klasie organizowany jest wyjazd maturzystów do Krakowa i Oświęcimia.

Historia[edytuj]

Szkoła Realna im. Stanisława Staszica została utworzona w 1906 dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Techników w Warszawie, a głównie – jego prezesa, inż. Piotra Drzewieckiego, późniejszego (w latach 1918–1921) prezydenta m. st. Warszawy. Jej organizatorem i pierwszym dyrektorem był Jan Zydler, absolwent Wydziału Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor podręczników do nauki geometrii.

W czasie okupacji niemieckiej gimnazjum i liceum prowadziły tajne komplety edukacyjne i wydały ponad 215 świadectw dojrzałości.

W obu wojnach światowych poległo 6 nauczycieli i 240 wychowanków szkoły (wśród nich 109 harcerzy), z czego 22 w I wojnie światowej, 11 w Katyniu i 76 w powstaniu warszawskim. W pierwszych latach powojennych nauka odbywała się w budynku przy ul. Noakowskiego 8.

W 1950 zarządzeniem ministra oświaty szkoła została zlikwidowana. Do tego momentu wydała ogółem 1178 świadectw dojrzałości w 37 rocznikach maturalnych. Wśród wychowanków było m.in.: 6 członków Polskiej Akademii Nauk, 34 profesorów wyższych uczelni (wśród nich 7 rektorów i prorektorów), 19 docentów, 17 literatów, krytyków literackich i publicystów oraz wielu działaczy gospodarczych.

Reaktywowanie Liceum nastąpiło w kwietniu 1990 w wyniku inicjatywy środowiska nauczycielskiego i uczniowskiego XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Klementa Gottwalda. Działania podjęte przez „Solidarność” nauczycielską zakończyły się uczniowskim referendum, w którym młodzież wypowiedziała się zdecydowaną większością głosów za zmianą patrona, ze wskazaniem na Stanisława Staszica.

Nauczyciele[edytuj]

Absolwenci i uczniowie[edytuj]

Poniżej przedstawiono listę znanych (mających biogramy w Wikipedii lub kwalifikujących się do ich posiadania) absolwentów i uczniów szkoły. W nawiasach podano rok matury. Lista nie jest kompletna.

Uczniem tajnych kompletów Staszica był też Jan Józef Lipski; maturę zdał jednak w 1946 w żeńskim Liceum im. Juliusza Słowackiego – „bo dla tych nielicznych chłopców od Staszica, którzy przeżyli Powstanie, trudno było zakładać klasę maturalną”[7].

Miejsce w rankingach[edytuj]

Miejsce w rankingu miesięcznika „Perspektywy”

 • 2015 – I w Polsce
 • 2014 – I w Warszawie i województwie mazowieckim, III w Polsce
 • 2013 – I w Warszawie i województwie mazowieckim, III w Polsce
 • 2012 – I w Warszawie i województwie mazowieckim, VI w Polsce
 • 2011 – II w Warszawie i województwie mazowieckim, IX w Polsce, tytuł szkoły dwudziestolecia
 • 2010 – I w Warszawie, II w województwie mazowieckim, X w Polsce
 • 2009 – II w Warszawie, I w województwie mazowieckim, XIII w Polsce
 • 2008 – I w Warszawie i województwie mazowieckim, VI w Polsce
 • 2007 – I w Warszawie i województwie mazowieckim, VI w Polsce
 • 2006 – I w Warszawie i województwie mazowieckim, VIII w Polsce
 • 2005 – I w Warszawie, VII w Polsce
 • 2004 – I w Warszawie, IX w Polsce
 • 2003 – VI w Warszawie, X w Polsce
 • 2002 – III w Warszawie, IX w Polsce
 • 2001 – I w Warszawie

Przypisy

 1. Dzień otwarcia szkoły. Uchwałę o jej założeniu Stowarzyszenie Techników podjęło 20 lipca 1905 – Szkoła im. Stanisława Staszica w Warszawie 1906-1950 s. 13-14.
 2. http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1948&catid=156&Itemid=319&strona=1.
 3. Serwis „Staszic Kurier on-line” – strona gazety szkolnej.
 4. Strona festiwalu KAFLA.
 5. Strona warsztatów w Wilnie.
 6. Ruch służbowy. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 74, 80, Nr 5 z 23 grudnia 1932. 
 7. Cytat za: Andrzej Friszke, przedmowa do: Jan Józef Lipski, KOR, Warszawa 2006, ISBN 83-60464-11-1.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]