Przejdź do zawartości

Agnieszka Heska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agnieszka Heska
Ilustracja
margrabina Miśni
Okres

od 18 sierpnia 1541
do 24 kwietnia 1547

Jako żona

Maurycego

Poprzedniczka

Katarzyna Meklemburg

księżna elektorowa Saksonii
Okres

od 24 kwietnia 1547
do 9 lipca 1553

Jako żona

Maurycego

Poprzedniczka

Sybilla Kliwijska

Następczyni

Anna Oldenburg

księżna Sachsen-Coburg-Eisenach
Okres

od 26 maja 1555
do 4 listopada 1555

Jako żona

Jana Fryderyka II

Następczyni

Elżbieta Wittelsbach (Pfalz-Simmern)

Dane biograficzne
Dynastia

Dynastia heska

Data i miejsce urodzenia

31 maja 1527
Marburg

Data i miejsce śmierci

4 listopada 1555
Weimar

Ojciec

Filip Heski

Matka

Krystyna Wettyn

Mąż

Maurycy Wettyn

Dzieci

Anna
Albrecht

Agnieszka Heska (ur. 31 maja 1527 w Marburgu, zm. 4 listopada 1555 w Weimarze) – księżniczka heska z dynastii Hessen, księżna elektorowa Saksonii a następnie księżna Sachsen-Coburg-Eisenach.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza córka landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego i jego pierwszej żony - księżniczki saskiej Krystyny z dyn. Wettynów. Jej dwaj bracia byli założycielami dwóch gałęzi dynastii heskiej: linii Hessen-Kassel i linii Hessen-Darmstadt[1].

9 stycznia 1541 roku wyszła za mąż za księcia saskiego Maurycego z dynastii Wettynów (linii albertyńskiej), któremu urodziła dwoje dzieci:

Małżeństwo między nimi nie było zaaranżowane przez rodziców, lecz zostało zainicjowane przez samych Maurycego i Agnieszkę, co w tym czasie było dość niezwykłe. Ich zachowane listy świadczą o stałej przyjaźni i wzajemnym zaufaniu między małżonkami.

Agnieszka została poinformowana o planach politycznych męża. Po otrzymaniu przez niego w 1547 roku od cesarza Karola V Habsburga tytułu elektora Saksonii oraz części dóbr, należących do linii ernestyńskiej Wettynów, uzyskała status księżnej elektorowej. Po śmierci matki Krystyny w 1549 roku wzięła na wychowanie swoje młodsze rodzeństwo.

Elektor Maurycy zmarł w dniu 9 lipca 1553 z powodu odniesionych ran w bitwie pod Sievershausen, zaś rządy po nim objął jego młodszy brat August Wettyn.

26 maja 1555 roku była księżna elektorowa wyszła drugi raz za mąż za księcia Sachsen-Coburg-Eisenach Jana Fryderyka II z dynastii Wettynów (linii ernestyńskiej) - najstarszego syna ostatniego elektora Saksonii z linii ernestyńskiej Wettynów. W tym czasie była już w złym stanie zdrowia, zaś sześć miesięcy później zmarła wskutek poronienia[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. An Online Gotha. [dostęp 2016-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-11)].
  2. a b Tamże.