Akademia Nauk Albanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akademia Nauk Albanii
Akademia e Shkencave e Shqipërisë
Academy of Sciences of Albania
ilustracja
Data założenia 10 października 1972
Typ państwowa
Państwo  Albania
Adres Sheshi Fan Noli 7, Tirana
Położenie na mapie Tirany
Mapa lokalizacyjna Tirany
Akademia Nauk Albanii
Akademia Nauk Albanii
Położenie na mapie Albanii
Mapa lokalizacyjna Albanii
Akademia Nauk Albanii
Akademia Nauk Albanii
Ziemia41°19′33″N 19°49′23″E/41,325833 19,823056
Strona internetowa

Akademia Nauk Albanii (alb. Akademia e Shkencave e Shqipërisë) – państwowa instytucja naukowa, działająca w Albanii jako placówka skupiająca najwybitniejszych albańskich uczonych, a także jako zespół wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań o możliwie najwyższym poziomie naukowym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Akademia powstała 10 października 1972, na mocy dekretu Prezydium Zgromadzenia Ludowego, z inicjatywy prof. Aleksa Budy. Zebranie założycielskie odbyło się 25 stycznia 1973[1]. Początkowo w jej skład wchodziło 17 członków i 5 członków-korespondentów. Do chwili obecnej jest najważniejszą instytucją naukową, działającą w Albanii. Członkowie Akademii mają prawo używania tytułu "akademika". W 2010 w skład Akademii wchodziło 28 członków zwykłych, 11 członków stowarzyszonych i 26 członków honorowych. Od 2017 jej prezesem jest matematyk, prof. Gudar Beqiraj. Od czerwca 2017 działa powołana przy ANA Akademia Młodych (Akademisë së të Rinjve).

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Obecna siedziba Akademii Nauk Albanii mieści się w dawnej rezydencji Ahmeda Zogu, w pobliżu budynku parlamentu. W obecnym kształcie Akademia składa się z dwóch sekcji: Nauk Społecznych i Albanologii oraz Sekcji Nauk Przyrodniczych i Technicznych. Przy Akademii działa wydawnictwo i największa w kraju biblioteka naukowa. Powstała w 1975, w 1986 jej zasoby przekraczały 8 mln woluminów.

Prezesi Akademii Nauk Albanii[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Od 2016 Akademia Nauk Albanii przyznaje nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe: w dziedzinie nauk społecznych i albanologii (nagroda Çabej); w dziedzinie nauk technicznych i przyrodniczych (nagroda Radovicka), a także nagrodę za całokształt kariery naukowej i dla młodych badaczy.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Od 1964 Akademia Nauk Albanii wydaje półrocznik Studia Albanica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]