Akademia Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akademia Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi
Акадэмія кіравання пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь
Academy of Public Administration under the aegis of the President of the Republic of Belarus
ilustracja
Dewiza Wiedza dla efektywnego zarządzania!
Data założenia 29 stycznia 1991
Państwo  Białoruś
Adres ul. Moskiewska 17, 220007 Mińsk
Liczba studentów ok. 10 000
Rektor Marat Żylinski
Położenie na mapie Mińska
Mapa konturowa Mińska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Akademia Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Akademia Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi”
Ziemia53°53′12,0″N 27°32′20,0″E/53,886667 27,538889
Strona internetowa

Akademia Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi (biał. Акадэмія кіравання пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь, Akademija kirawannia pry Prezidencie Respubliki Biełaruś, ros. Академия управления при Президенте Республики Беларусь, Akadiemija uprawlenija pri Priezidientie Riespubliki Biełaruś) – państwowa uczelnia na Białorusi, główna placówka edukacyjna w kraju zajmująca się przygotowaniem, przekwalifikowaniem i podwyższaniem kwalifikacji kadr zarządzających i administracji publicznej[1].

Uczelnia utworzona została 29 stycznia 1991 roku[2] i podporządkowana jest Prezydentowi Republiki Białorusi. Koordynacja jej działalności prowadzona jest przez Administrację Prezydenta. Akademia otrzymała status prezydenckiej w 1995 roku.

W skład akademii wchodzą 3 instytuty, w tym Instytut Teorii i Praktyki Administracji Państwowej, 6 wydziałów, 20 katedr, 9 centrów i 7 pododdziałów. Od kandydatów na studia wymagane jest zaliczenie centralizowanych egzaminów. Wydział Zarządzania dodatkowo wymaga odbycia rozmowy zawodowo-psychologicznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]