Alafia zambesiaca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alafia zambesiaca
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd goryczkowce
Rodzina toinowate
Rodzaj Alafia
Nazwa systematyczna
Alafia zambesiaca Kupicha
Bull. Jard. Bot. Nat. Belg. 51: 153, fig. 1,4 (1981)
Synonimy

Alafia caudata sensu F. White

Alafia zambesiacagatunek afrykańskiej rośliny tropikalnej z rodziny toinowatych.

Zasięg geograficzny[edytuj | edytuj kod]

Gatunek rozprzestrzeniony jest od Zimbabwe na południu, przez Zambię, po Tanzanię i kongijską prowincję Katanga na północy[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina ma postać pnącego się krzewu lub liany. Osiąga od 1,5 do 15 m długości. Młode pędy owłosione, później gładkie. Kora jest szarawa, słabo, podłużnie pomarszczona, z obecnymi ale słabo widocznymi przetchlinkami. Liście naprzeciwległe, o blaszce lekko skórzastej, falisto wciętej. Osiąga ona wielkość 18–60 na 9–28 mm, jest jajowata do lancetowatej, gładka, o wierzchołku tępym lub spiczastym. Podstawa liścia trójkątna. Użyłkowanie złożone z 1 nerwu głównego 5-7 par nerwów bocznych. Ogonki liściowe 1-2 mm długie, początkowo omszone, później gładkie. Kwiatostany złożone z 4 do 17 kwiatów. Szypułki 3-5 mm długie. Kwiaty białe, kremowo białe do żółtawych, silnie pachnące. Kielich 1,5-2,5 mm długi. Płatki korony tworzą lejek od 6,7 do 9,5 mm długi. Płatki o wymiarach 6,5–10,5 na 2–3,5 mm, mniej lub bardziej równowąskie, gładkie z wyjątkiem włosków na krawędzi i wstawki u ujścia lejka. Owocem jest mieszek o długości 17-30 cm, barwy ciemnoszarej, gładki, lekko cylindryczny. Nasiona długości 10-17 mm[1][2].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek rośnie na sawannach drzewiastych, często na kopcach termitów lub skałach w pobliżu strumieni. Może też tworzyć zarośla[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c A. J. M. Leeuwenberg, F. K. Kupicha et al.: 2: Apocynaceae. W: J. R. Timberlake, R. M. Polhill, G. V. Pope, E. S. Martins: Flora Zambesiaca: Mozambique, Malawi, Zambia, Zimbabwe & Botswana. T. 7. Royal Botanic Gardens, Kew, for the Flora Zambesiaca Managing Committee, Kew, 1985. [dostęp 2013-10-24].
  2. a b Alafia zambesiaca in: Flora of Zimbabwe. [dostęp 2013-10-24].