Alan Young

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alan Young
Alan Young, ok. 1944
Alan Young, ok. 1944
Imię i nazwisko Angus Young
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1919
North Shields

Alan Young (właśc. Angus Young, ur. 19 listopada 1919 w North Shields) − brytyjski aktor telewizyjny i głosowy. Najbardziej znany z roli Wilbura Posta w serialu Koń, który mówi.

Radio[edytuj]

Dorastał w Edynburgu (Szkocja) i w Kanadzie. Po ukończeniu szkoły zaczął pracować w radiu Canadian Broadcasting Corporation. W 1944 przeniósł się do amerykańskiego radia NBC, gdzie poprowadził program The Alan Young Show. Dwa lata później przeszedł do ABC, później wrócił do NBC.

Telewizja[edytuj]

W 1950 zaczął występować w telewizyjnej wersji programu The Alan Young Show. Po usunięciu programu z anteny w 1953, występował w drugoplanowych rolach w filmach, m.in. w filmie Wehikuł czasu. Jego najsłynniejszą rolą była postać Wilbura Posta, właściciela mówiącego konia w serialu Koń, który mówi, nadawanego przez stację CBS w latach 1961–1966.

Dubbing[edytuj]

W późniejszym okresie swojej kariery Young zajął się dubbingiem. Użyczał m.in. głosu Sknerusowi McKwaczowi, jednej z głównych postaci serialu animowanego Kacze opowieści. Brał też udział w takich produkcjach jak Wielki mysi detektyw, Harcerz Lazlo, Megas XLR, Café Myszka, Ren and Stimpy, Super Baloo czy Smerfy.

Wystąpił gościnnie m.in. w serialach Statek miłości, Ich pięcioro, Sabrina, nastoletnia czarownica i Ostry dyżur.

Linki zewnętrzne[edytuj]