Albert von Schrenck-Notzing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medium Eva C. podczas badania przez Alberta Schrencka-Notzinga (1912)

Albert Philibert Franz Freiherr von Schrenck-Notzing (ur. 18 maja 1862 w Oldenburgu, zm. 12 lutego 1929 w Monachium) – niemiecki lekarz psychiatra, zajmujący się również parapsychologią, zjawiskami paranormalnymi, mediumizmem, hipnotyzmem i telepatią.

Pochodził z patrycjuszowskiej rodziny Schrenck-Notzing; jego rodzicami byli Franz von Schrenck-Notzing i Meta z domu Abbes[1]. Ukończył gimnazjum w Oldenburgu, następnie studiował medycynę na Uniwersytecie w Monachium, tytuł doktora medycyny otrzymał w 1888 roku. Przez następne lata praktykował w Monachium, zajmował się psychologią medyczną i psychoterapią. W 1892 ożenił się z Gabrielle Siegle, córką przemysłowca Gustava Sieglego. Dzięki małżeństwu stał się finansowo niezależny i mógł się całkiem poświęcić badaniom parapsychologicznym[2].

Założyciel Gesellschaft für Metapsychische Forschung. Przez niemal czterdzieści lat przeprowadził doświadczenia z prawie każdym europejskim medium; do najbardziej znanych należeli Eusapia Palladino, Eva Carrière, Willi Schneider, Rudi Schneider, Valentine Dencausse, Stanisława Popielska, Maria Silbert, Einar Nielsen, Stanisława Tomczyk, Franek Kluski, Linda Gazzera, Lucia Sordi[2].

Miał dwóch synów, Leopolda (1894) i Gustava (1896)[3].

Został pochowany na Cmentarzu Leśnym w Monachium.

Wybrane prace[edytuj]

Przypisy

  1. Ernst Heinrich Kneschke (Hrsg.) Neues allgemeines deutsches Adels-Lexicon, Bd. 8. Leipzig: Voigt, 1868 s. 341
  2. a b Raymond Buckland: The spirit book : the encyclopedia of clairvoyance, channeling, and spirit communicatio. Canton, Mich.: Visible Ink, 2006, s. 362. ISBN 1-57859-172-4.
  3. Wer ist wer? 9 Auflage. Schmidt-Römhild, 1928 s. 1405