Aleiodes aciculatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleiodes aciculatus
Cresson, 1869
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

stylikowce

Rodzina

męczelkowate

Podrodzina

Rogadinae

Rodzaj

Aleiodes

Gatunek

Aleiodes aciculatus

Aleiodes aciculatus – gatunek błonkówki z rodziny męczelkowatych.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje we wschodniej części USA od Massachusetts i Florydy na wsch. po Dakotę Południową, Utah i Teksas na zachodzie[1].

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Osiąga 3-7mm długości ciała. Otwór gębowy mały i okrągły. Pole malarne dłuższe niż szerokość żuwaczek u podstawy. Przyoczka małe, odległość między okiem. Na czubku głowy, za oczami występują poprzecznie ułożone, drobne wypukłości. Czułki złożone z 36 - 52 segmentów. Przedplecze długie - jego długość jest większa niż odległość między przyoczkiem bocznym a żeberkiem potylicznym. Pierwszy tergit metasomy węższy z przodu i szerszy z tyłu. Na tergitach metasomy od 1 do 4 drobno zarysowane, podłużne linie, szczególnie dobrze widoczne są one na 4 tergicie gdzie tworzą, różnorodny, bardzo charakterystyczny i ułatwiający rozpoznawanie wzór jakby zarysowany igłą. Koniec goleni tylnych odnóży bez rzędu sztywnej szczecinki wzdłuż wewnętrznej krawędzi. Pazurki stóp bez grzebieni. Żyłka RS w tylnym skrzydle lekko falista. U samic koniec metasomy nie jest zwężony (dymorfizm płciowy)[1][2].

Ubarwienie ciała w większości bądź całkowicie miodowożółte do jasnopomarańczowego, Jedynie końce czułków ciemnobrązowe lub czarne.. U samców wierzchnia strona metasomy ciemnobrązowa do czarnej. Skrzydła przezroczyste bądź lekko pigmentowane. Pterostygma dwukolorowa - czarna w środku i żółta po brzegach[1][2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Aleiodes aciculatus jest wewnętrznym parazytoidem larw ciem z rodziny sówkowatych, w tym Feltia ducens, Feltia subgothica i Mythimna unipuncta a także Euchlaena serrata z rodziny miernikowcowatych. Mumia gąsienicy ma długość oki 7 mm, jest ciemnobrązowa, smukła i gładka. Biologia jest stosunkowo słabo poznana. Imago poławiane są od kwietnia do końca września. Prawdopodobnie w ciągu roku występuje wiele generacji[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Aleiodes aciculatus bugguide.net. [dostęp 2020-10-24]. (ang.).
  2. a b c Scott R Shaw 2006: Aleiodes wasps of eastern forests: a guide to parasitoids and associated dead caterpillars. [dostęp 2020-10-28]. (ang.).