Aleksander Zawadzki (przyrodnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy botanika, profesora Uniwersytetu Lwowskiego. Zobacz też: Aleksander Zawadzki – polityk, generał, przewodniczący Rady Państwa PRL.

Aleksander Zawadzki (ur. 6 maja 1798 w Bielsku, zm. 5 czerwca 1868 w Brnie) – polski biolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego.

Życiorys[edytuj]

Był dziekanem wydziału filozoficznego ULw. Na uniwersytecie wykładał botanikę i fizykę. Badał i opisywał florę okolic Lwowa. W latach 18541868 studiował ewolucję, po czym w Brnie, gdzie przybył w wyniku zawieruchy spowodowanej Wiosną Ludów, stał się mentorem Gregora Mendla, kierując jego talent w stronę ewolucji i pomagając stworzyć podwaliny genetyki.

Był członkiem wielu towarzystw naukowych, redaktorem lwowskich czasopism (Rozmaitości, Mnemozyna).

Ciekawostka[edytuj]

W 2012 roku imieniem Aleksandra Zawadzkiego uhonorowano jedną z ulic w Warce. Nie był on jednak w jakikolwiek sposób związany z tym miastem, a powodem dla którego tego dokonano była jedynie zmiana patrona. Istniejąca dotychczas ulica Aleksandra Zawadzkiego, dotyczyła polityka, agenta ZSRR, którego Towarzystwo Miłośników Miasta Warki nie chciało już dłużej honorować, więc zastąpiono go osobą Aleksandra Zawadzkiego, przyrodnika, profesora Uniwersytetu Lwowskiego.[1]

Przypisy