Aleksandra Kaczkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra Kaczkowska
Alex Lua Kaczkowska
Data i miejsce urodzenia 23 listopada 1974
Warszawa
Zawód, zajęcie dziennikarka muzyczna, prezenterka telewizyjna, fotografka, videografka, graficzka
Narodowość polska
Pracodawca Program III Polskiego Radia
Rodzice Piotr Kaczkowski

Aleksandra Kaczkowska (Alex Lua Kaczkowska) (ur. 23 listopada 1974 w Warszawie) – polska dziennikarka muzyczna, prezenterka telewizyjna, fotografka, videografka i graficzka[potrzebny przypis].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1996 pracuje za mikrofonem stacji radiowych w Polsce. Od ponad dekady związana  z PR III Polskiego Radia. Dziennikarka Radiowa Roku 2013 w konkursie Radiofony. Pierwsze autorskie audycje prowadziła w Jazz Radio Mariusza Adamiaka (w klubie Akwarium)[1] w paśmie nocnym „Ballady Jazzowe“. Jeszcze w trakcie pracy w Jazz Radio, w 1997, dołączyła do ekipy dawnego Radia Wawa, gdzie razem z Marcinem Perchuciem współprowadziła sobotnią popołudniową audycję „Radioaktywna Wojna na Czereśnie“. W 1998 razem z Robertem Leszczyńskim prowadziła koncert transmitowany na żywo w TVP z warszawskiego klubu Harenda z okazji otwarcia pierwszego tematycznego kanału telewizji polskiej „Tylko Muzyka“, w którym przez kolejne dwa lata prowadziła programy muzyczne, w tym listę przebojów.  Po odejściu z Radiostacji, w latach 2004–2006 pracowała w Radiu Bis, prowadząc autorską muzyczną audycję "Rozmowy z Dźwiękiem" i publicystyczną "Pod Prąd". Na festiwalu w Opolu w 2005 była jedną ze współprowadzących Koncert Galowy „Wielkie, Większe, Największe“ na 80-lecie Polskiego Radia. W Programie III Polskiego Radia od 9 września 2006[2] przygotowywała i prowadziła audycję "Popołudniowe rozmowy z dźwiękiem" w sobotnim paśmie "Zapraszamy do Trójki". Od 13 października 2007 przygotowuje oraz prowadzi cotygodniową audycję "Ciemna Strona Mocy". Audycja przez 6 lat nadawana była w nocy z soboty na niedzielę od północy do godziny drugiej, we wrześniu 2013 została przeniesiona na noc ze środy na czwartek i emitowana była między drugą a czwartą rano. 7 września 2017 powróciła na starą porę nadawania, od północy do drugiej ze środy na czwartek.

Na rynku fotograficznym znana od ponad 10 lat. Wystawiała swoje prace w Polsce i za granicą. Fotografowała między innymi dla magazynu Viva!, Zwierciadło, Sukces, Wysokie Obcasy Extra, Sens, Machina, Logo.

Aleksandra Kaczkowska jest córką prezentera Programu III Polskiego Radia, Piotra Kaczkowskiego i wnuczką fotografika Adama Kaczkowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kaśka Paluch: Polscy dziennikarze muzyczni. Aleksandra Kaczkowska: zamykam oczy, widzę obrazy. onet.pl. [dostęp 2014-08-20].
  2. Polskie Radio: Aleksandra Kaczkowska. Polskie Radio. [dostęp 2014-08-20].