Adam Kaczkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Kaczkowski
Lwowiak
Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1917
Kraków

Data i miejsce śmierci

30 września 1995
Warszawa

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

fotografika

Ważne dzieła
  • Bramy Tragedii
Grób fotografa Adama Kaczkowskiego (1917-1995), jego żony Wandy, śpiewaczki operowej Fanny Kléber (1846-1918) i doktor medycyny Reginy Kléber-Dakowskiej (1886-1955) na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Adam Kaczkowski pseud. Lwowiak (ur. 21 czerwca 1917 w Krakowie, zm. 30 września 1995 w Warszawie) – polski artysta fotografik specjalizujący się w fotografii teatralnej i prasowej, od 1950 r., członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), posiadał tytuły A-FIAP – artysty i E-FIAP - wybitnego artysty przyznane mu przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Ojciec Piotra Kaczkowskiego – polskiego dziennikarza i prezentera muzycznego Programu III Polskiego Radia i dziadek Aleksandry Kaczkowskiej - dziennikarki muzycznej i fotograficzki.

Był synem Seweryna i Stefanii z domu Stelmach, w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej pracował w zakładzie fotograficznym na terenie Instytutu Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Uczestnik powstania warszawskiego w stopniu kaprala Armii Krajowej 3. kompanii batalionu „Miłosz”, odcinek wschodni „Bogumił” Podobwódu „Sławbor” (Śródmieście-Południe) I Obwód „Radwan” (Śródmieście). W czasie powstania wykonał serię fotografii, ale wojnę przetrwały tylko nieliczne.

Po wojnie aktywny fotograf. Jego prace były wielokrotnie prezentowane i nagradzane w kraju i zagranicą. Między innymi album Bramy Tragedii otrzymał Grand Prix Interpress Photo 1964 cyklu Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjątkowym uznaniem cieszyła się wystawa chopinowska jego autorstwa eksponowana w wielu muzeach Europy i świata.

Wykonał 7 albumów, w tym:

Pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 191-1-17)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: FANNY KLEBER, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]