Przejdź do zawartości

Czwórka (stacja radiowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Polskie Radio Euro)
Polskie Radio Czwórka
Ilustracja
Logo stacji autorstwa Andrzeja Pągowskiego
Państwo

 Polska

Siedziba

al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

Język

polski

Data założenia

2 stycznia 1976 jako PR4
8 października 1994 jako PR Bis
26 maja 2008 jako PR Euro
2 sierpnia 2010 ponownie jako PR4
1 września 2016 jako Polskie Radio Czwórka

Właściciel

Polskie Radio, Skarb Państwa

Redaktor naczelny

Justyna Dżbik-Kluge

Format stacji

muzyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe, dla młodego odbiorcy

Transmisja DAB+

MUX-R3

Strona internetowa

Polskie Radio Czwórka (dawniej Polskie Radio Program IV, Polskie Radio Bis, Polskie Radio Euro) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią Polskiego Radia S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.

8 października 1994 dotychczasowy program IV został przekształcony w Radio Bis. Na początku była to stacja o profilu popularnonaukowym, adresowana do młodzieży. 26 maja 2008 stacja zmieniła nazwę na Radio Euro i profil na muzyczno-rozrywkowo-sportowy. 2 sierpnia 2010 stacja powróciła do dawnej nazwy Polskie Radio Program IV[1][2]. Od 1 października 2013 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[3]. 1 września 2016 stacja opuściła swoje częstotliwości analogowe na rzecz Polskiego Radia 24, kontynuując emisję w internecie, HbbTV i systemie radiofonii cyfrowej DAB+[4][5]. W związku z uwarunkowaniami prawnymi obligującymi Polskie Radio do emisji w systemie UKF „Programu IV Polskiego Radia” tytuł ten także odebrano Czwórce na rzecz anteny informacyjnej.

Ula Kaczyńska i Norbert Borzym, Record Store Day 2019
Jakub „Gargamel” Chuptyś – były prowadzący audycję „Pogłos”
Grubson i Jarecki na scenie Czwórki z okazji finału cyklu imprez plenerowych „Od Ujścia do Źródła”
Rau Performace – warszawski producent, raper, grafik i były gospodarz „RAUdycji” emitowanej na antenie Czwórki
Rosalie. – była prowadząca audycję „Dziewczyny grają” na gali finałowej plebiscytu „Nieprzeciętni 2018”.
Statuetka plebiscytu Nieprzeciętni
Gala plebiscytu „Nieprzeciętni 2018”
Marta Zalewska – finalistka konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno!” podczas koncertu w Czwórce
Bitamina podczas koncertu w studiu Czwórki
Klaudia Tyszkiewicz – prowadząca program „Teraz k-pop!”

W latach 2011–2014 stacja realizowała także projekt Radio na Wizji, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przez pierwszy okres działalności (od 1976 roku do 2004[6]) nadawała głównie program popularnonaukowy, skierowany do uczniów i nauczycieli. Przez trzy lata, w związku z zawaleniem się masztu radiowej Jedynki w Gąbinie i remontem masztu w Raszynie, dzieliła czas antenowy z radiową Dwójką, nadając od 9 do 17 (na falach długich od 8 do 18), począwszy od 24 września 1997. 1 września 2000 roku nastąpiło rozdzielenie, jednak stacja przejęła tylko część poprzednich częstotliwości, przez co mimo swego ogólnopolskiego charakteru nie obejmowała swym zasięgiem całego kraju[potrzebny przypis]. W sierpniu 2002 roku dysponowała 33 nadajnikami fal ultrakrótkich oraz jednym nadajnikiem fal długich[7]. Tuż po północy z 30 na 31 maja 2007 roku (alokacja częstotliwości Polskiego Radia) zmniejszony został zasięg stacji na korzyść Jedynki.

W 2004 roku postanowiono dokonać zmiany formatu stacji, mającej śladową słuchalność (0,2%), poprzez zmianę charakteru na młodzieżowo-poznawczy z dużą liczbą audycji muzycznych z różnorodnych gatunków (hip-hop, elektronika, rock alternatywny). Stacja przestała jednocześnie nadawać na falach długich. Zatrudniono osoby związane z Radiostacją[8], kultową rozgłośnią radiową, która „dała głos polskiemu rapowi”[9], np. Kamila Dąbrowę. Pomysł został zrealizowany i słupki słuchalności zaczęły iść w górę (do 0,4–0,6% w skali kraju).

W 2005 posadę szefa anteny objął Paweł Sito, który podniósł poziom ramówki i przyjął nowych ludzi (np. Novikę), jednak wkrótce został zwolniony. Głównym tego powodem była audycja, do której (po śmierci Jana Pawła II) zaprosił obok osób wierzących również ateistów, feministki i inne osoby krytycznie patrzące na ówczesną żałobę[8].

Kolejną zmianę formatu spowodowały zmiany we władzach Polskiego Radia S.A. po zmianie składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 6 lipca 2006 nowym dyrektorem Radia Bis został Jacek Sobala, dziennikarz radiowy.

Po objęciu stanowiska Jacek Sobala interweniował w sprawie programu „Masala” Maksa Cegielskiego, którego wydanie przypadające na następną niedzielę miało dotyczyć walki z faszyzmem w Polsce, a do studia zostali zaproszeni działacze antyfaszystowskiej organizacji Nigdy Więcej. Zapowiedź programu wspominała, że „podżegający do przemocy faszyści są często blisko związani z Ligą Polskich Rodzin i Młodzieżą Wszechpolską”. Prowadzący nie zgodzili się na zmianę tematu audycji i została ona zdjęta z ramówki.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dyrektor Sobala ogłosił rezygnację z audycji autorskich oraz wycofanie z anteny ciężkiej muzyki, takiej jak hardcore i heavy metal.

Zdaniem odwołanego dyrektora Kamila Dąbrowy, te zmiany oznaczały zmarnowanie nowo stworzonego profilu stacji dla nowych ludzi, a nowy dyrektor nie przedstawił spójnej koncepcji stacji i jej adresata. Zmiany te wywołały też gwałtowny sprzeciw części słuchaczy, a słuchalność stacji spadła z 0,7% do 0,3%[10].

Od 2005 roku stacja organizuje plebiscyt Nieprzeciętni promujący młodych, ambitnych i zdolnych ludzi, którzy swoimi działaniami i postawą wyróżniają się na tle innych. Wśród finalistów dotychczasowych edycji znaleźli się między innymi: muzycy, reżyserzy, sportowcy, wolontariusze i młodzi ludzie podejmujący różne inicjatywy na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego[11].

W 2009 Roku Polskie Radio Euro przeprowadziło kilka akcji, m.in. „Akcja Reakcja w czwartym Wymiarze”, „Od Morza do Morza (Szwecja)”, „Eurostopem po Polsce”, „Lista Przebojów Nadaje się! 2009”. Jesienią 2010 roku, już jako Czwórka, stacja zorganizowała akcję „Czwórka w wielkim mieście”[12] – w jej ramach ekipa stacji co weekend odwiedzała największe miasta w Polsce, nadając z nich regularny program wypełniony dodatkowo ciekawostkami oraz rozmowami z najważniejszymi ludźmi każdego z odwiedzanych miast. Od czerwca 2014 roku Radiowa Czwórka realizuje cykl audycji wyjazdowych „PlenAir”, podczas których gości w różnych miejscach Polski.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Dziennikarze Czwórki.

Radio na Wizji[edytuj | edytuj kod]

Czwórka – Radio na Wizji (także: Czwórka – Radio z Wizją, Czwórka na Wizji, Czwórka z Wizją) to projekt realizowany przez Program IV Polskiego Radia, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego[13]. Było to pierwsze 24-godzinne radio na wizji w Polsce. Czwórka z Wizją była obecna początkowo na satelicie i w wielu sieciach kablowych. Jednak z powodów finansowych zrezygnowano z emisji satelitarnej stacji, co ograniczyło szeroką dystrybucję. Stacja pozostała dostępna w nielicznych sieciach kablowych (m.in. UPC Polska, Toya, Echostar Studio), internecie oraz na urządzeniach mobilnych[14]. 18 sierpnia 2014 stację wycofano z największej sieci kablowej UPC[15]. 31 sierpnia 2014 zakończono projekt.

Historia Czwórki na Wizji[edytuj | edytuj kod]

Radio na Wizji było autorskim pomysłem ówczesnego prezesa Polskiego Radia, Jarosława Hasińskiego[14]. Był to jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ramach 85-lecia Polskiego Radia[16]. Na potrzeby projektu, Studio S-2 Polskiego Radia zostało przebudowane i dostosowane technicznie do nadawania programu telewizyjnego, przy zachowaniu wysokich parametrów akustycznych[16]. Kilka miesięcy przed uruchomieniem, ramówka Programu IV dostosowana została do potrzeb nowego charakteru stacji[17]. Docelowo miał to być kanał o profilu publicystyczno-rozrywkowym, skierowanym głównie do odbiorców w wieku 25–45 lat[13].

Od 17 grudnia 2010, czyli od chwili uruchomienia emisji testowej, odbiór możliwy był poprzez łódzką sieć kablową Toya[13]. Później kanał był dostępny również w kilku innych w sieciach kablowych i platformach cyfrowych. Podpisano także umowę z francuską firmą Eutelsat, mającej wysyłać sygnał Radia na Wizji na całą Europę oraz na część Afryki i Azji[13]. 10 stycznia 2011 emisja testowa pojawiła się na należącym do konsorcjum Eutelsat satelicie Hot Bird[18].

Oficjalny, regularny przekaz Radia na Wizji rozpoczęto w dniu 18 stycznia 2011 o godzinie 23:00[19].

Od 13 lutego 2011 Radio na Wizji można oglądać poprzez stronę internetową Polskiego Radia. Zapowiedziano wtedy także, że Radio na Wizji będzie można odbierać również za pomocą telewizji mobilnej (DVB-H)[16].

Obraz nadawany był w formacie 16:9 i rozdzielczości 720x576[16]. W siedzibie Polskiego Radia sygnał można odbierać w nieskompresowanym formacie HD-SDI[17].

22 lutego 2011, jako pierwsza w Polsce, łódzka sieć kablowa TV-SAT 364 udostępniła swoim abonentom Czwórkę – Radio na Wizji HD[20]. Sygnał wejściowy to HD-SDI w rozdzielczości 1080i50[20].

Pod koniec października 2011 roku, z powodów finansowych, zapadła decyzja o zakończeniu emisji satelitarnej, która stanowiła dosył sygnału dla części sieci kablowych i na platformach satelitarnych[21]. Planowany budżet wynosił 3,5 mln zł[21], a tymczasem bilans roczny Polskiego Radia to strata 30 mln zł. Stacja miała także bardzo niską oglądalność – we wrześniu 2011 program oglądało średnio 350 osób, czyli 0,01% widzów[21]. Jednocześnie postanowiono kontynuować emisję w Internecie i na urządzeniach mobilnych[14].

W kolejnych dniach po podjęciu decyzji o zakończeniu telewizyjnej emisji, Polskie Radio rozpoczęło zrywanie umów na nadawanie Radia z Wizją z poszczególnymi operatorami[14]. 30 maja 2012 Radio z Wizją zakończyło nadawanie satelitarne[22]. Tego samego dnia zarząd Polskiego Radia zdecydował kontynuować jednak emisję Czwórki na Wizji w niektórych sieciach kablowych – już nie jako projekt telewizyjny, lecz jako „multimedialne radio dla młodych ludzi”[22]. Sygnał był dostarczany kablówkom światłowodem[22].

31 sierpnia 2014 roku projekt Czwórka Radio na Wizji zakończył nadawanie[23]. Jednocześnie usunięto teledyski. Obecnie za pomocą strony internetowej kanału można jedynie podejrzeć pracę prezenterów radiowych.

Czwórka po 2016 roku i zejściu z częstotliwości UKF[edytuj | edytuj kod]

1 września 2016 Czwórka opuściła swoje częstotliwości analogowe na rzecz anteny informacyjnej Polskiego Radia 24. Obecnie można jej słuchać przez Internet, aplikację „Player Polskie Radio” i w systemie radiofonii cyfrowej DAB+[24]. W tym samym roku funkcję dyrektora programowego i redaktora naczelnego Czwórki przejęła długoletnia dziennikarka stacji Hanna Dołęgowska, która zastąpiła na stanowisku Iwonę Kostkę-Kwiatkowską (obecnie Chillizet)[25].

Reaktywacja plebiscytu Nieprzeciętni[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku, po 8-letniej przerwie, Czwórka reaktywowała plebiscyt Nieprzeciętni, mający promować młodych, ambitnych i zdolnych ludzi, którzy swoimi działaniami i postawą wyróżniają się na tle innych[26].

Konkurs „Wydaj płytę z Będzie Głośno”[edytuj | edytuj kod]

W tym samym roku Czwórka ogłosiła pierwszą edycję konkursu dla początkujących muzyków „Wydaj płytę z Będzie Głośno”, w którym nagrodą główną jest wydanie debiutanckiego albumu z radiową Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia. Aby wziąć w nim udział należy spełnić dwa warunki: mieć gotowy materiał na płytę i nie posiadać kontraktu z wytwórnią muzyczną. Laureatką pierwszej edycji konkursu została Ms. Obsession[27]. W 2018 roku zwyciężyła multiinstrumentalistka Marta Zalewska[28], a rok później Sara Kordowska, która doświadczenie wokalne zdobywała pod okiem takich artystów jak Paulina Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Katarzyna Wilk czy Natalia Lubrano[29].

Konkurs jest rozszerzeniem audycji „Będzie głośno” – pierwszego radiowego talent show, z koncertami na żywo. Program emitowany jest na antenie radia od 2016 roku. Pomysłodawcą audycji jest Mariusz Infulecki[30]. Po jego odejściu z Czwórki funkcję prowadzącego przejął Damian Sikorski.

Nowe audycje i prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival
Numer Raz – gospodarz audycji: „Numer Raz na fali” i „Numer Raz wita Was”
Zlot słuchaczy audycji „Hejterska 4” z udziałem Mariana Lichtmana.
Łukasz Stachurko AKA Sonar Soul podczas Record Store Day w studiu Czwórki
Natalia Zamilska – prowadząca „Nocny Transport”

W lipcu 2017 roku do zespołu stacji dołączyli: kompozytorka muzyki elektronicznej Natalia Zamilska z autorską audycją „Nocny TransPort”[31] oraz Jakub Chuptyś – vloger, znany także pod pseudonimem Gargamel (od 2010 roku prowadzi na YouTube kanał utrzymany w stylu tzw. commentary vlog). W Czwórce zadebiutował jako dziennikarz radiowy. W autorskiej audycji muzycznej „Pogłos” do 2020 r. prezentował utwory z gatunków trap, cloudrap, newschool, grime i soundcloud rap[32].

Od 2017 do 2022 roku na antenie Czwórki można było usłyszeć także autorski program rapera R.A.U. „RAUdycja” to „idealna propozycja dla ludzi, którzy szukają w muzyce świeżych brzmień, nowych inspiracji i dźwięków”. Prowadzący – znany z niekonwencjonalnego stylu swoich produkcji i kąśliwego, autoironicznego humoru – dzielił się na antenie muzycznymi fascynacjami, „gorącymi” odkryciami, własnymi premierami, luźnymi spostrzeżeniami na aktualne tematy ze świata, które przeplatane są momentami poważnej refleksji”[33]. Za audycję Tomasz „R.A.U.” Rałowski został nominowany do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. To wyróżnienie m.in. za realizację misji kulturowej, społecznej i obywatelskiej mediów publicznych[34].

Na antenie Czwórki nadawana jest także audycja „Teraz Kpop!”. Pierwszy program radiowy w Polsce w całości poświęcony koreańskiej muzyce i subkulturze k-pop[35]. Prowadząca Klaudia Tyszkiewicz przedstawia słuchaczom nowości muzyczne i plotki ze świata k-popu. W audycji pojawiają się także recenzje koreańskich filmów i seriali oraz relacje z koncertów[36]. Grupa słuchaczy audycji na Facebooku liczy ponad 3 tys. osób (stan na lipiec 2019)[37].

Od 2018 do 2022 roku, w poniedziałkowe i czwartkowe wieczory, nadawana była audycja „Wieczór rezydentów” prowadzona rotacyjnie przez cenionych muzyków: kolektyw Czeluść, Jurka Przeździeckiego, Kubę Sojkę i Rrrkrt z projektu Brutaż. DJ-e analizowali w niej twórczość producentów i raperów powiązanych z nową falą hip-hopu, trapem, muzyką bassową i klubową[38]. Rotacyjnie prowadzona była także audycja „Dziewczyny grają” (nadawana od marca 2019 roku), w której o swoich muzycznych inspiracjach i ulubionych utworach opowiadały m.in.: Marcelina, Rosalie., Kasia Lins i Justyna Święs z zespołu The Dumplings[39].

We wrześniu 2017 roku Czwórka wystartowała z internetowo-muzycznym projektem „12”/h” (12 cali na godzinę ). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W każdy wtorek po godzinie 19:00 na antenie pojawiają się DJ-e, kolekcjonerzy, muzycy i pasjonaci czarnych płyt. Cykliczne sety grane wyłącznie z winyli transmitowane są w Internecie za pośrednictwem Facebooka stacji oraz Playera Polskiego Radia[40].

Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku Czwórka połączyła siły z Up To Date Festival. Współpraca zaowocowała powstaniem na festiwalu Czwartej Sceny Czwórki. „Muzyka, która zabrzmi na Czwartej Scenie, jest bliska naszemu sercu, ale też bliska sercu radiowej Czwórki – dużo fajnej polskiej elektroniki, a także niestandardowego, ciekawego rapu, który trudno jest usłyszeć poza wyjątkowymi okazjami, a szczególnie w takim zestawieniu, w jakim będzie nam dane to usłyszeć” – tak o współpracy opowiadał na antenie Jędrzej Dondziło (Dtekk), organizator Up To Date Festiwal[41]. W 2017 roku w ciągu dwóch dni festiwalu na Czwartej Scenie Czwórki zagrali: Holak, Rosalie., R.A.U., Adi Nowak, Jurek Przeździecki, Eltron John, Harper, Bert i Mr. Lex. W 2018 można było usłyszeć: KAMP!, Mordor Muzik, Undadasea, Earth Trax & Newborn Jr., R.A.U., Berta, Harpera, Mr. Lexa, Deaf Can Dance, Kubę Sojkę i Dwa Sławy[42]. W 2019 roku na czwórkowej scenie wystąpili: Włodi, Koza, kolektyw Czeluść, FALCON1 i DJ KEBS, Harper, Jealo, K.O.D. (Kovvalsky i Pitti Schmitti), P.Unity, Piernikowski w towarzystwie Brodki i Katarzyny Kowalczyk z duetu Coals oraz reprezentacja The Very Polish Cut Outs (Kacper Kapsa, Holiday 80, Karol Aleksander)[43].

W ramach promocji festiwalu na antenie Czwórki w roli prowadzącego zadebiutował Dtekk – DJ, promotor i współtwórca Up To Date Festival[44].

W 2019 roku, tuż przed 10. odsłoną festiwalu, Dtekk w towarzystwie DJ Czarka oraz Pana Zygmunta zaprezentował jubileuszowy set, w trakcie którego goście wspominali początki imprezy i w humorystyczny sposób opowiadali o tym jak brzmienie techno na przestrzeni lat definiowało charakter festiwalu[45][46].

Jubileuszowe wydania „Off Control”[edytuj | edytuj kod]

„Off Control” to audycja nadawana na antenie Czwórki od 29 września 2014 do 2022 roku. Prowadzący Mateusz Tomaszuk prezentował w niej utwory z takich gatunków jak: dark wave, new wave, shoegaze, post-punk, acoustic czy jazz[47].

Tradycją programu były listy obecności[47] i spotkania ze słuchaczami.

Z okazji setnego wydania „Off Control” (22 sierpnia 2016 roku) w programie pojawiła się „Tajemnicza Iza M.”, którą słuchacze Czwórki do tej pory znali wyłącznie dzięki telefonicznym łączeniom i muzycznym wyborom. Na scenie wystąpili także artyści związaniu z NEXTPOP – „jedną z najprężniejszych małych wytwórni w Polsce, skupiających niezwykle zdolnych i oryginalnych artystów sceny niezależnej”: Baasch, Milky Wishlake oraz Oly[48].

201 wydanie „Off Control” także współprowadzili słuchacze, którzy prezentowali przyniesione ze sobą utwory. „Dwusetną odsłonę audycji świętowaliśmy w Katowicach na OFF Festivalu, teraz czas na «Off Control» z udziałem słuchaczy”[49] – tak program zapowiedział wówczas Mateusz Tomaszuk.

Zlot słuchaczy audycji „Hejterska 4”[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku w siedzibie stacji odbył się pierwszy zlot słuchaczy audycji „Hejterska 4”[50].

„Hejterska 4” to program „o zabarwieniu humorystycznym, w którym autor (Kamil Jasieński – przyp. red.) prezentuje najgorsze, najdziwniejsze, najbardziej zabawne i przewrotne nowości, ale także wraca do starych nagrań, często nieznanych szerszej publiczności ze względu na znikomą wartość artystyczną”[51]. W audycji sporadycznie pojawiają się także wywiady. W „Hejterskiej 4” gościli m.in. tacy artyści jak Aldona Orłowska[52] czy Klocuch[53][54], który zaprezentował swój debiutancki album “Kaseta z komunii”.

Podczas „I Ogólnopolskiego Zlotu Hejterów” wystąpił duet Salami tworzony przez Mikę Mikowskiego i Damiana Salę, stałych słuchaczy Czwórki, którzy poznali się dzięki audycji i postanowili „połączyć muzyczne siły”. „W ich secie usłyszeliśmy mieszankę brzmień 8bitowych, chiptunowych i vaporków”. Po nich wystąpił Autistic Unicorn, czyli Adam Ligocki, warszawski promotor i DJ. Założyciel kolektywu Gabba Tallion, któremu „nie są straszne żadne BPMy”. W swojej twórczości Autistic Unicorn eksperymentuje z takimi gatunkami jak gabber, speedcore i terrorcore[50].

Gwiazdą drugiej edycji zlotu pt. „H4MeetUp” był Marian Lichtman, którego zapętlony refren do piosenki „Urodziny” („Jepepepepej”) jest leitmotivem audycji[55]. Podczas występu w Czwórce „współzałożyciel Trubadurów, jazzman, twórca muzyki disco, muzyk nieznający żadnych ograniczeń” scatował m.in. do sampli Molesty, Żabsona, Hemp Gru czy Toto[56] granych przez DJ-a Berta. Jako warmup wystąpił duet Salami[57].

W trakcie występu swoje pałeczki Marianowi Lichtmanowi przekazał Michał Bryndal, perkusista zespołu Voo Voo, klękając przed nim w studiu[56][58].

Do scatu podczas koncertu w Krakowie w ramach „Helsinki Tour” nawiązała Daria Zawiałow prosząc publiczność o zaśpiewanie z nią do podkładu z utworu „Africa” Toto[59].

Blowek i Kuba Marcinowicz w studiu Czwórki
Żabson w „Pogłosie” o EP-ce „Trapollo”
Kolektyw Czeluść („Wieczór Rezydentów”) i Gargamel („Pogłos”)
Jakub Wojas i Marcin Wądek z kolektywu Techno Rączka w studiu Czwórki
Debata Czwórki „Quo Vadis Techno” na Instytut Festival 2018

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

29 listopada 2017 roku Hanna Dołęgowska (dyrektor redaktor naczelna Czwórki) została laureatką Złotego Mikrofonu 2017[60]. Nagrodę otrzymała m.in. „za otwartość na młodych słuchaczy, determinację, pomysłowość i niekonwencjonalne popularyzowanie sportu jako sposobu na życie”[61]. Hanna Dołęgowska od 1992 roku związana jest z Programem 4 Polskiego Radia (pod kolejnymi nazwami). Zaczynała pracę jako reporterka, potem tworzyła m.in. programy „Deskorolka”, „Bisowisko” i „Krajobrazy”. Później była autorem i wydawcą najważniejszych pasm publicystycznych w Czwórce. Jest autorką audycji „Co Was kręci” nadawanej od 2004 roku i popularyzującej krajową turystykę, historię oraz sporty niszowe i ekstremalne[62].

Od 2016 roku na antenie Czwórki emitowany jest program „Strefa Prywatna”, audycja poradniczo-psychologiczna „o relacjach, seksie, uzależnieniach, problemach i radościach przeciętnego Kowalskiego”[63]. Za program jej gospodarz Jakub Jamrozek w 2017 został nagrodzony w konkursie dla dziennikarzy „Uzależnienia XXI wieku” zorganizowanym z inicjatywy Fundacji Inspiratornia. Dziennikarz został doceniony przez jury za materiał o uzależnieniu od pornografii internetowej[64]. Podczas kolejnej edycji konkursu zajął zaś III miejsce za program pt. „Hazard – kiedy życie staje się grą”. Konkurs „Uzależnienia XXI wieku” powstał w 2014 roku i jest jedną z pierwszych inicjatyw adresowanych do dziennikarzy, której celem jest zainspirowanie mediów do poruszania trudnego, choć aktualnego tematu uzależnień behawioralnych[65]. W 2018 roku gospodarz „Strefy prywatnej” został także wyróżniony w 12. ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” w kategorii „Depresja – przełamać tabu, za audycję radiową poświęconą depresji młodzieńczej”[66]. W styczniu 2019 roku otrzymał zaś I Nagrodę w konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2018” Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia[67].

W 2017 roku redakcja „Aktualności Czwórki” zdobyła główną nagrodę w konkursie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji EDUinspiracje – Media. Oceniane w nim były najlepsze materiały podejmujące tematykę projektów edukacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli m.in. w programie Erasmus+. Do konkursu Czwórka zgłosiła cykl materiałów, który emitowany był w serwisach informacyjnych 15 września w ramach „Tematu dnia”. Reporterzy stacji – Anna Depczyńska, Mateusz Gołębiewski, Marek Nowacki i Maciek Oswald – rozmawiali m.in. z osobami, które wyjechały na wymianę w ramach program Erasmus+; sprawdzali, jak poradzić sobie finansowo na takim wyjeździe; na jakim etapie studiów najlepiej wyjechać; a także jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdów polskich studentów[potrzebny przypis]

W konkursie wyróżniono także Justynę Tylczyńską. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Przekraczanie granic – zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych” za audycję pt. „Fundusze UE na popularyzację polskiej literatury”. Nagrodzona audycja dotyczyła projektu „Pan Tadeusz, czyli historia szlachecka z roku 2015”. To projekt wymiany młodzieży z Nysy ufundowany ze środków unijnych w ramach programu „Młodzież w działaniu”[68].

W 2016 roku Beata Kwiatkowska została nagrodzona na Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu za słuchowisko „Rękoczyny” stworzone z artystką Kariną Marusińską. „Rękoczyny” to „instalacja wizualno-dźwiękowa zbudowana na skrajnych kontekstach. Projekt można bowiem interpretować pozytywnie – jako wytwory pracy ręcznej, lub negatywnie – jako cios. Pracy robotników towarzyszy również pewna koincydencja. Z jednej strony praca daje im pieniądze i zapewnia godne życie, z drugiej strony niszczy ich dłonie do tego stopnia, że zacierają się ich linie papilarne”[69]. W tym samym roku była dziennikarka Czwórki została finalistką Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów do 35.roku życia za reportaż „Natalia i jej mizofonia”, przedstawiający historię kobiety, która cierpi na rzadką nadwrażliwość dźwiękową. Dzięki reportażowi udało się zorganizować spotkanie Natalii ze specjalistami, którzy mogą jej pomóc. Ciekawa historia i dźwiękowa warstwa reportażu wpłynęły na pozytywne komentarze podczas seminarium dla młodych reportażystów[70]. Beata Kwiatkowska jest także laureatką Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. W 2018 roku wygrała ex aequo z Szymonem Piegzą w kategorii Reportaż – po debiucie za pracę pt. „Nieulotne”. Reportaż opowiada o historii życia pierwszej polskiej stewardesy – Zofii Glińskiej, która była organizatorką służby stewardes w Polskich Liniach Lotniczych LOT, sanitariuszką Armii Krajowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego[71].

W 2018 roku do zespołu stacji dołączył Łukasz „JeffreJ” Chmiel. youtuber, komentator e-sportowy i były gospodarz czwórkowej audycji „Strefa gamingu” w styczniu 2019 roku został wyróżniony nagrodą komentatora e-sportowego na Gali Polskiej Ligi Wirtualnych Klubów. PLWK to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie łączące ze sobą galę rozdania nagród oraz decydujący mecz o Puchar PLWK[72].

Po roku 2020[edytuj | edytuj kod]

W roku 2020 część pracowników związanych z Czwórką trafiło do nowopowstałego Radia Kierowców[potrzebny przypis]. Jesienią 2021 roku zmieniono brzmienie stacji, zmniejszając bitrate i uwydatniając wysokie tony[73]. We wrześniu 2022 stacja zaprezentowała dedykowaną aplikację mobilną[74]. Początkiem 2023 roku zniknęły serwisy informacyjne. Polskie Radio nie przedłużyło umów z wieloma pracownikami, a szereg zlikwidowanych audycji zastąpiono muzyką. Inne skrócono lub zmieniono ich porę nadawania[75].

Platformy społecznościowe i streamingowe[edytuj | edytuj kod]

Transmisje z koncertów oraz wybrane wywiady ze studia Czwórki publikowane są na kanałach społecznościowych stacji: Facebooku[76], Instagramie oraz YouTube.

Na platformie YouTube radio ma ponad 27 tys. subskrybentów (stan na lipiec 2019).[potrzebny przypis]

Na Facebooku Czwórkę obserwuje ponad 162 tys. użytkowników co czyni ją drugą po Trójce najpopularniejszą stacją Polskiego Radia na tej platformie (Jedynka – 70 686, Dwójka – 36 628, Trójka – 310 936 obserwujących, Polskie Radio 24 – 41 478).[potrzebny przypis]

Na Instagramie z 26,8 tys. obserwujących[77], stacja jest najpopularniejszą anteną Polskiego Radia (Jedynka – 716, Dwójka – 1 467, Trójka – nie prowadzi profilu, Polskie Radio 24 – 556 użytkowników). Wszystkie dane pochodzą z lipca 2019 roku.

Podcasty Czwórki publikowane są na stronie internetowej stacji[78] (archiwum obejmuje wszystkie podcasty) oraz w serwisach iTunes[79] i Spotify[80] (wybrane wywiady).

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Radio Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres grudzień 2013 – luty 2014, wskaźnik słuchalności Polskiego Radia Programu IV wynosił 0,6 proc., co dawało tej stacji 9. pozycję w Polsce[84]. Po przejściu stacji na nadawanie cyfrowe, stacja zniknęła z ogólnopolskiego badania, jedynymi pojawiającymi się informacjami są okazjonalne wskazania w niektórych miastach[85][86].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rusza radiowa „Czwórka” wirtualnemedia.pl
 2. Rusza Czwórka – Program 4 Polskiego Radia. Polskie Radio / polskieradio.pl, 2010-08-02. [dostęp 2019-06-10].
 3. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ – wszystko o cyfryzacji radia. strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)]. (pol.).
 4. Maciej Kozielski: Billboardy „Słowem wszystko” to teaser kampanii promującej Polskie Radio 24. press.pl, 2016-08-23. [dostęp 2016-08-25].
 5. Jak można słuchać Czwórki? [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-06-26].
 6. Radiowa Czwórka kończy 35 lat [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 7. Polskie Radio: Częstotliwości Polskiego Radia BIS (UKF). oficjalna strona Polskiego Radia, zarchiwizowana przez Internet Archive, 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-08-02)]. (pol.).
 8. a b Bardzo Inne Radio Bis? [online], Mediarun.com, 7 sierpnia 2006 [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 9. 20 lat temu powstała Radiostacja – kultowa rozgłośnia radiowa, która dała głos polskiemu rapowi [online], newonce.net, 31 lipca 2018 [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 10. Rekord słuchalności RMF FM, traci „Jedynka”. Wirtualnemedia.pl, 2007-07-10. [dostęp 2010-01-04]. (pol.).
 11. Nieprzeciętni 2019 – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-06-26].
 12. Czwórka w wielkim mieście: Warszawa. Polskie Radio / polskieradio.pl, 2010-10-15. [dostęp 2019-06-10].
 13. a b c d Rusza testowa wersja Radia Na Wizji. polskieradio.pl, 2010-12-17. [dostęp 2010-12-30].
 14. a b c d Tomasz Augustyniak: Radiowa Czwórka rozwiązuje umowy na nadawanie Radia z Wizją. Press.pl, 2011-11-30. [dostęp 2011-12-17].
 15. UPC Polska: Disco Polo Music zastąpiło radiową Czwórkę na wizji -, Disco Polo Music | media2.pl [online], media2.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 16. a b c d Radio na Wizji na k. 157. w nboxach. SAT Kurier, 2011-01-21. [dostęp 2011-01-21].
 17. a b Czwórka – Radio z Wizją – już nadajemy!. polskieradio.pl.
 18. Radio na Wizji testuje na 13E. Satkurier.pl, 2011-01-10. [dostęp 2011-01-13].
 19. Antoni Woźniak: Startuje Radio na Wizji – nowy produkt Polskiego Radia. FrazPC.pl, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-21].
 20. a b Anita Dąbek: Radio na Wizji HD w łódzkiej TV-SAT 364. SATKurier.pl, 2011-02-23. [dostęp 2011-12-17].
 21. a b c Łukasz Szewczyk: Czwórka – Radio z Wizją zniknie z kablówek i platform satelitarnych. media2.pl, 2011-11-02. [dostęp 2011-12-17].
 22. a b c Czwórka Polskiego Radia pozostanie w kablówkach, ale w nowej formule. Press, 2012-05-30. [dostęp 2012-06-01].
 23. Czwórka Radio z Wizją już nie nadaje | Polonica – SATKurier.pl [online], satkurier.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 24. Patryk Pallus, 31 Sie 16 06:33, 2817, Polskie Radio rzuca wyzwanie TOK FM [online], Business Insider, 31 sierpnia 2016 [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 25. Hanna Dołęgowska kieruje radiową Czwórką, Iwona Kostka-Kwiatkowska szefową promocji Polskiego Radia [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 26. Plebiscyt Nieprzeciętni 2017. 8 maja poznamy finalistów! [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 27. „Wydaj płytę z Będzie Głośno” – trwa trzecia odsłona konkursu! [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 28. Marta Zalewska pokazuje „Więcej”. Bedzie o niej głośno? [online], muzyka.dziennik.pl [dostęp 2019-09-04].
 29. Sara Kordowska laureatką konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno” [online], Muzyk.net, 27 sierpnia 2019 [dostęp 2019-09-04] (pol.).
 30. MUZOTAKT.pl, Rusza letnia ramówka Czwórki [online], Portal muzyczny – filmy, gwiazdy, muzyka, teledyski, koncerty, mp3, 27 czerwca 2016 [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 31. Zamilska z audycją w letniej ramówce Czwórki [online], Press.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 32. Vloger Gargamel z autorską audycją „Pogłos” w Czwórce [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 33. RAUtorska RAUdycja RAUdiowa w Czwórce [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 34. RAU z nominacją do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 35. Teraz Kpop! – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-07-09].
 36. „Teraz Kpop!” o koreańskim popie w radiowej Czwórce [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 37. Audycja „Teraz Kpop!”, facebook.com [zarchiwizowane 2019-07-12].
 38. Poniedziałkowe wieczory z muzycznymi rezydentami w radiowej Czwórce [online], Media2.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 39. „Dziewczyny grają” – nowy cykl audycji muzycznych w radiowej Czwórce [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 40. 12 cali na godzinę – nowy projekt radiowej Czwórki [online], Muzyk.net, 22 września 2017 [dostęp 2019-07-09] (pol.).
 41. Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival! [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 42. Czwarta Scena Czwórki na Up To Date Festival 2018 – artyści [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-09].
 43. Czwarta Scena Czwórki na UTDF. Kto i kiedy wystąpi w Białymstoku? [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 44. PODCAST#4 – Czwarta Scena Czwórki [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 45. Techno na Up To Date Festival. Jubileuszowy set Dtekk'a [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 46. Czwórka – Premierowy odsłuch seta X YEARS OF TECHNO AT UP.... [dostęp 2019-09-04].
 47. a b Off Control – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-07-15].
 48. Setne wydanie audycji „Off Control” w PR4 [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-15] (pol.).
 49. „Off Control” – światło zgasło po raz 201. [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-15].
 50. a b I Ogólnopolski Zlot Hejterów w Czwórce [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-11].
 51. Hejterska 4 – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-07-11].
 52. WOW! ALDONA ORŁOWSKA W CZWÓRCE HIT!. [dostęp 2019-09-04].
 53. Polski Banksy w Czwórce! Polskie Radio właśnie puszcza całą kasetę Klocucha [online], Spider’s Web, 23 sierpnia 2019 [dostęp 2019-09-04] (pol.).
 54. Pierwszy radiowy wywiad z Klocuchem [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-09-04].
 55. Hejterska 4 2019-07-05 11:04 [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-11].
 56. a b Marian Lichtman Freestyle Scat Performance. Czwórka 2018-12-18. [dostęp 2019-07-11].
 57. Marian Lichtman elektronicznie w Czwórce [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-11].
 58. Galeria – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-07-11].
 59. Daria Zawiałow – lovin’ in the ass // Klub Studio, Kraków 2019. evayu2 2019-03-22. [dostęp 2019-07-11].
 60. Galeria – Wiadomości – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-07-10].
 61. Dołęgowska i Maliborska-Prażmowska wśród laureatów Złotych Mikrofonów [online], Press.pl [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 62. Szefowa Czwórki ze Złotym Mikrofonem [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 63. Strefa Prywatna – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-07-10].
 64. Jakub Jamrozek z nagrodą z audycję w „Strefie Prywatnej” [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 65. Jakub Jamrozek z Czwórki nagrodzony w konkursie o uzależnieniach XXI wieku [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 66. „Kryształowe Pióra”. Jakub Jamrozek z wyróżnieniem za audycję „Strefa prywatna” [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 67. Jakub Jamrozek „Dziennikarzem Medycznym Roku 2018” [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 68. eduinspiracje.org.pl | Zwycięzcy konkursu EDUinspiracje – Media 2016 wyłonieni [online] [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 69. Beata Kwiatkowska z nagrodą „Survivalu” [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 70. Gdy każdy dźwięk boli. Natalia i jej mizofonia [online], PolskieRadio24.pl [dostęp 2019-07-10].
 71. Młodzi dziennikarze wyróżnieni nagrodą im. Bartka Zdunka [online], Press.pl [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 72. Łukasz „JeffreJ” Chmiel z nagrodą komentatora e-sportowego [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-10].
 73. Polska: Rekonfiguracja multipleksu Polskiego Radia [online], RadioPolska, 1 grudnia 2021 [dostęp 2023-05-15].
 74. Na żywo i na żądanie. Już jest nowa aplikacja mobilna Czwórki – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2023-05-15] (pol.).
 75. Z radiowej Czwórki zniknęły serwisy informacyjne i kilkanaście audycji. Niektórym dziennikarzom nie przedłużono umów [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-05-15] (pol.).
 76. Czwórka [online], facebook.com [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 77. Czwórka Polskie Radio. (@czworka_polskieradio) • Zdjęcia i filmy na Instagramie [online], instagram.com [dostęp 2019-07-10] (pol.).
 78. Audycje – Czwórka – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 2019-07-10].
 79. Czwórka na mikrofonie on Apple Podcasts [online], Apple Podcasts [dostęp 2019-07-10] (ang.).
 80. Czwórka na mikrofonie. [dostęp 2019-07-10].
 81. Kamil Dąbrowa szefem radiowej Jedynki. [w:] PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A. / Jedynka, 18 października 2011. [dostęp 2016-02-16].
 82. Czwórka – Zespół [wersja z 31 maja 2016]. [w:] PolskieRadio.pl [on-line]. Polskie Radio S.A..
 83. Struktura Organizacyjna [online], Strona korporacyjna PRSA [dostęp 2024-04-04] (pol.).
 84. Kuba Wajdzik: Radio Zet w górę, RMF FM w dół. portalmedialny.pl, 10 marca 2014. [dostęp 2014-03-12]. (pol.).
 85. Trójka nadal traci słuchaczy. Radio Maryja, Radio Pogoda, Muzo.fm i PR24 z dużymi wzrostami [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-02-21] (pol.).
 86. Młodzi Polacy najchętniej słuchają RMF FM i Eski. Tylko 1,4 proc. udziału PR3 i 1,2 proc. PR1 [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-02-21] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]